Ceza muhakemesinde bağlantı
Connection in criminal procedure
  1. Tez No: 913755
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Genelde muhakeme hukuku ve özelde ceza muhakemesi hukukunda bağlantı, bir usul kurumu olarak, her ne kadar yetki kurallarının istisnası durumuna hapsedilerek incelense de aslında muhakemenin statik kısmının maddi bölümünde incelenmesi gereken bir konudur ve bu nedenle muhakemenin konusu olan uyuşmazlıkla da yakından ilişkilidir. Çalışmanın genelinde ceza muhakemesinde bağlantı kavramı, bu bakış açısıyla incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel açıklamalara yer verilmiş, terimsel olarak doğru olanın bağlantılı uyuşmazlıklar olduğu açıklandıktan sonra bağlantı kurumunun temelinde yatan usul ekonomisi ve etkisine değinilmiştir. Bunun yanında usul ekonomisinin unsurlarının ters açıdan sanığın muhakemedeki hakları ve diğer muhakeme öznelerinin uyması gereken kurallar bağlamında da sonuçlarına ayrıntılı şekilde yer verilmiştir. İkinci bölümde, ceza muhakemesinde bağlantı tanımına ve özellikle ceza uyuşmazlığı ve ceza mahkemesi kavramlarının bağlantı yönünden içeriğine odaklanılmış ve ceza muhakemesinde bağlantı türleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde bağlantının ceza muhakemesindeki sonuçları olan muhakemelerin birleştirilmesi ve ayrılması, nispi muhakeme ve bekletici sorun kavramları ayrı ayrı açıklanmış ve özellikle pozitif düzenlemeler sonucunda ortaya çıkan teorik ve uygulama sorunlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Connection (of disputes) as a procedural institution that is generally examined an exception of competence rules in procedural law generally and criminal procedural law in particular is actually an issue that should be examined in the substantive part of the static part of the procedure and is therefore closely related to the dispute that is the subject of the procedure. Throughout the research, the concept of connection in criminal procedure is analyzed from this perspective. In the first part of the research, general explanations on the subject are given, and after explaining that the terminologically correct term is connected disputes, the procedural economy and the effect underlying the institution of connection are mentioned. In addition to this, the consequences of the elements of procedural economy in the context of the rights of the accused in the criminal proceedings and the rules to be followed by other subjects of the proceedings are also included in detail. In the second part, the definition of connection in criminal procedure and especially the content of the concepts of criminal dispute and criminal court in terms of connection are focused and the types of connection in criminal procedure are examined. In the last part of the study, the concepts of joining and separation of proceedings, relative proceeding and pre-judicial questions which are the consequences of the connection in criminal procedure, are explained separately and the theoretical and practical problems, arising especially as a result of positive regulations, are addressed.