Θ-dönüşümleri ve quasi metrik uzayda bazı sabit nokta sonuçları
Θ-contractions and some fixed point results on quasi metric space
- Tez No: 802850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması ana başlıklar şeklinde beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde sabit nokta kavramının hem tek değerli hem de küme değerli gelişimsel sürecinden bahsedilmiştir. Literatür Özeti bölümünde tez çalışmas boyunca kullanılan eserler sırasıyla açıklanmıştır. Materyal ve Metot bölümü ise içerisinde beş alt kısımdan oluşmaktadır. Metrik ve quasi metrik kavramları derinlemesine incelenip, bu uzaylarda elde edilmiş belli başlı teoremlere değinilmiştir. Ayrıca tezin ana fikrini oluşturan θ-büzülme kavramı verilerek bu büzülme yardımıyla elde edilen teoremler ve ispatları verimiştir. Araştırma bulguları olan dördüncü bölümde quasi metrik uzaylarda küme değerli θ- büzülme dönüşümü verilmiş olup dört farklı sabit nokta teoremleri elde edilmiştir. Tartışma-Sonuç bölümünde ise bu çalışma üzerine yapılabilecek bazı çalışmalar için fikirler verimiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of five chapters in the form of main titles. In the introduction, both single-valued and multivalued developmental processes of the fixed point concept are mentioned. In the Literature Summary section, the works used throughout the thesis are explained in order. The Material and Method section consists of five subsections.The concepts of metric and quasimetric are examined in depth and the main theorems obtained in these spaces are mentioned. In addition, the theorems and proofs obtained with the help of this contraction are given by giving the concept of θ-contraction, which is the main idea of the thesis. In the fourth chapter, which is the research findings, the set valued θ-contraction transformation in quasimetric spaces is given and four different fixed point theorems are obtained. In the Discussion-Conclusion section, ideas for some studies that can be done on this study are given