Quasi metrik uzaylarda simülasyon fonksiyonları aracılığıyla bazı sabit nokta teoremleri
Some fixed point theorems on quasi metric spaces via simulation functions
- Tez No: 841186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışılmış olan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş, Literatür Özeti ve Sonuç ve Öneriler bölümleri alışıldığı gibi ilk ve son bölüm olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde tez içerisinde kullanılacak olan metrik uzaya ait temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ayrıca yine bu uzaylarda bazı önemli sabit nokta teoremlerine de değinilmiştir. Yine bu bölümde quasi metrik uzaylar kavramına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm olan araştırma bulguları bölümünde ise ∆-simetrik quasi metrik uzayın tanımıyla birlikte özgün çalışmalar verilmiştir. Bu kısımda, α-geçişli dönüşüm, θ-büzülme ve Ζ-büzülme kavramları birleştirilerek yeni tipte büzülmeler tanımlanıp, quasi metrik uzaylardaki bu tip dönüşümlerin durumları için literatürdeki sonuçları da genelleyen sabit nokta teoremleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studied consists of five chapters. Introduction, Literature, Summary and Conclusion and Recommendations sections are given as the first and last sections as usual. In the third chapter, the basic definitions and theorems of the metric space that will be used in the thesis are given. Additionally, some important fixed-point theorems in these spaces are also mentioned. Also in this section, the concept of quasimetric spaces is included. In the fourth chapter, the research findings, original studies are given along with the definition of ∆-symmetric quasimetric space. In this section, new types of contractions that emerge with the concepts of α transitive transformation, θ-contraction and Ζ-contraction are defined, and fixed-point theorems that generalize the results in the literature for the cases of such transformations in quasimetric spaces are obtained.