Gerçekçi matematik eğitimine dayalı bilgisayar destekli öğretimin 8.sınıf öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerileri ve motivasyonlarına etkisi
The effect of computer assisted insruction based on realistic mathematics education on 8th grade students' proportional reasoning skills and motivation
  1. Tez No: 802863
  2. Yazar: AHMET TURĞUT KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı, gerçekçi matematik eğitimine dayalı bilgisayar destekli öğretimin, öğrencilerin orantısal akıl yürütme becerilerine ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaca dayalı olarak araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci döneminde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören, aynı öğretmenin ders verdiği iki farklı şubede yer alan sekizinci sınıf seviyesindeki toplam 44 öğrenciden oluşmaktadır. Şubeler arasında deney ve kontrol gruplarına kura ile karar verilmiştir. Deney grubunda 23, kontrol grubunda 21 öğrenci bulunmaktadır. Araştırma 6 hafta (12 ders saati) süresince yürütülmüştür. Deney grubunda gerçekçi matematik eğitimine dayalı bilgisayar destekli öğretim süreci uygulanırken, kontrol grubu öğrencileri MEB öğretim programına dayalı öğretime devam etmiştir. Araştırmada bağımlı değişkenlere ilişkin ölçümler, nicel veri toplama araçları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen nicel veriler bilgisayar ortamında analiz programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Kruskal-Wallis ve Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin orantısal akıl yürütme becerisi öntest puanlarında kontrol grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark varken, sontest puanlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmuştur. Bununla birlikte deney grubu öğrencilerinin motivasyon öntest ve sontest puanları arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu bulgular alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of computer assisted instruction based on realistic mathematics education on students' proportional reasoning skills and motivation. Based on this purpose, the research was carried out using a quasi-experimental design with pretest-posttest control group. The study group of the research consists of 44 eighth grade students studying at a public middle school in the first semester of the 2022-2023 academic year, and in two different classes which studing with same teacher. Experimental and control groups were decided by drawing lots among the branches. There are 23 students in the experimental group and 21 students in the control group. The research was carried out for 6 weeks (12 course hours). While the computer assisted instruction based on realistic mathematics education was applied in the experimental group, the control group students continued the education based on the MEB curriculum. Measurements of dependent variables in the study were made using quantitative data collection tools. Quantitative data obtained were analyzed using an analysis program in computer environment. Descriptive statistics, Kruskal-Wallis and Wilcoxon signed-rank tests were used in the analysis of the data. According to the research results, while there was a statistically significant difference in favor of the control group in the proportional reasoning skill pretest scores of the experimental and control group students, there was a statistically significant difference in favor of the experimental group in the posttest scores. In addition, it was determined that there was a statistically significant difference between the motivation pretest and posttest scores of the experimental group students. These findings were discussed together with the literature.