Meme kanseri tanısı alan bireylerin manevi iyi oluşları ve destekleyici bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determining the spiritual well-being and supportive care needs of individuals diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 802943
  2. Yazar: GİZEM NUR KATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜRKBEN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meme kanseri tanısı alan bireyler hastalık sürecinde yaşadıkları sorunlar karşısında kendisini yalnız, amaç ve anlamdan yoksun hissedebilirler ve manevi ihtiyaçları ön plana çıkabilir. Meme kanseri tedavisi sürecinde hastaların destekleyici bakım gereksinimleri artabilir. Bu araştırma meme kanseri tanısı alan bireylerin manevi iyi oluşlarını ve destekleyici bakım gereksinimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olup, örneklemini Konya İli Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji kliniğinde Ekim 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında yatarak ya da ayaktan kanser tedavisi alan 148 meme kanseri hastası oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan Tanıtıcı Bilgi Formu, Manevi İyi Oluş Ölçeği (FACIT-Sp-12) ve Destekleyici Bakım Gereksinimleri Ölçeği (DeBGÖ-KF 29Tr) kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca en yüksek değerler ve en düşük değerler ile özetlenmiştir. İki grup arasındaki farkın test edilmesi için normal dağılım sağlayan verilerde bağımsız gruplarda T testi, normal dağılım sağlamayan verilerde Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İkiden çok grup arasında farkın test edilmesi için normal dağılım sağlayan verilerde ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), normal dağılım göstermeyen verilerde Kruskall Wallis testi yapılmıştır. Anlamlı farklığın belirlenmesi amacıyla yapılan ileri analizlerde normal dağılım gösteren verilerde Tukey testi kullanılmıştır. Ölçek puanlarının karşılatıldığı korelasyon analizlerinde normal dağılım gösteren verilerde Pearson Korelasyon analizi, normal dağılım göstermeyen verilerde Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals diagnosed with breast cancer may feel lonely, deprived of purpose and meaning in the face of the problems they experience during the disease process, and their spiritual needs may come to the fore. Supportive care needs of patients may increase during the breast cancer treatment process. This research was conducted to determine the spiritual well-being and supportive care needs of individuals diagnosed with breast cancer. The research is descriptive and correlational, and its sample consisted of 148 breast cancer patients who received inpatient or outpatient cancer treatment between October 2022 and January 2023 at the Medical Oncology Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine in Konya. Introductory Information Form generated by the researcher, Spiritual Well-Being Scale (FACIT-Sp-12) and Supportive Care Needs Scale (DeBGÖ-SF 29Tr) were used to collect data. To test the difference between the two groups, the T test was used in independent groups for normally distributed data, and the Mann Whitney U test was used for data that did not provide a normal distribution. In order to test the distinction between more than two groups, One Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for data with a normal distribution, and the Kruskall Wallis test was used for data that did not show a normal distribution. Tukey test was used for data showing a normal distribution in further analyses to determine the significant difference. In the correlation analysis in which the scale scores were compared, Pearson Correlation analysis was used for normally distributed data, and Spearman Correlation analysis was used for data that did not show normal distribution.