Travma ile başvuran covid-19 hastalarının nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 802956
  2. Yazar: HALE NUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda; travma geçiren hastaların kanında bakılan biyobelirteçlerin Covid-19'a bağlı değişiklikleri incelenerek, inflamasyon ve bağışıklığın Covid-19 ile birlikte travmaya etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için travma ile başvuran 200 hastadan alınan kan örneklerindeki biyobelirteçlere bakılmıştır. Çalışmamıza 100 Covid-19 pozitif hasta ve 100 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 200 hasta dahil edilmiştir. Acil Tıp Kliniği'ne başvuran, Covid-19 tanısı konan, çalışmaya dahil edilen travma geçirmiş 100 hastada ve kontrol grubu olarak Covid-19 pandemisi öncesi travma geçirmiş 100 olguda yaş, cinsiyet, nötrofil, lenfosit, trombosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO) biyobelirteçleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması hasta grubunda 48,38, kontrol grubunda 52,57 idi. Cinsiyet dağılımı hasta grubunda %73 ve kontrol grubunda %52 erkek olarak daha baskındı. Hasta ve kontrol grubu arasında NLO ve PLO değerleri arasında anlamlı bir fark yoktu. Hasta grubunda lenfosit değeri artmış olup istatistiksel olarak anlamlıydı. Trombosit değerleri kontrol grubuna göre daha düşük ortalamaya sahipti. Sonuç: Travma ile gelen Covid-19'lu hastalarda prognozun belirlenmesinde NLO kullanılması klinisyeni yanlış yönlendirebilir. Travma patofizyolojisi nedeniyle kanda bakılan biyobelirteçleer farklılık gösterebilir. Bunun için daha fazla çalışma yapılması ve farklı biyobelirteçlerin araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study; It was aimed to investigate the effects of inflammation and immunity on trauma together with Covid-19 by examining the changes due to Covid-19 of biomarkers in the blood of trauma patients. Materials and Methods: For our study, biomarkers in blood samples taken from 200 patients who applied with trauma were examined. A total of 200 patients, including 100 Covid-19 positive patients and 100 healthy control groups, were included in our study. Age, gender, neutrophil, lymphocyte, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR) biomarkers were compared in 100 traumatized patients admitted to the Emergency Medicine Clinic, diagnosed with Covid-19 and included in the study, and 100 patients who had trauma before the Covid-19 pandemic as the control group. Results: The mean age was 48.38 in the patient group and 52.57 in the control group. Gender distribution was male predominant as 73% in the patient group and 52% in the control group. There was no significant difference between the NLR and PLR values between the patient and control groups. The lymphocyte value increased in the patient group, which was statistically significant. Platelet values had a lower mean than the control group. Conclusion: The use of NLR in determining the prognosis in patients with Covid-19 presenting with trauma may mislead the clinician. Biomarkers in blood may differ due to trauma pathophysiology. For this, further studies and investigation of different biomarkers are required.