بررسی امکان سنتز (3-(4-برومو فنیل )آیساکسازول-5-ایل)متیل استات به عنوان یک ترکیب جدید
The investigation of the synthesis possibility of N-((3-(4-chlorophenyl)isoxazole-5-yl)Methyl)cyclopentanamine as a new compound
  1. Tez No: 802961
  2. Yazar: SHAHED PARVIZIKHOSROSHAHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LADAN EJLALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İzoksazol bileşiklerinin birçok tıbbi, tarımsal ve endüstriyel özelliği vardır, bu da bu bileşiklerin uygulamalarını en önemli heterosiklik bileşiklerden biri yapar.İzoksazollerin tarımsal ve tıbbi kullanımları arasında anti-kan basıncı, anti-tümör ve Parkinson ve Alzheimer tedavisi yer alır. Bu malzemelerin endüstriyel kullanımları, renklerin sentezinde yarı iletkenler, ara maddeler olarak adlandırılabilir. Bu araştırma çalışmasında, dehidrasyon reaksiyonu sırasında 4-klorobenzaldehit açık ve organik halde 4-klorobenzaldehit oksime dönüştürülecek şekilde izoksazol türevlerinden oluşan bir bileşiğin sentezi, ardından siklizasyon ve demetilasyon reaksiyonları gerçekleştirilmektedir. yapılır ve son olarak N-((3-4-klorofenil)izoksazol-5-il)metilpentanamid bileşiğinin bromlu izoksazol halkası elde edilir. Sentezlenen bileşiklerin yapısı, IR ve HNMR spektrumları ile tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
Isoxazole compound which have various pharmacological applications act as antivirus especially. It has been proved that they are effective on the cure of Parkinson and Alzheimer disease. In present research, two kinds of isoxazol and an oxime compound have been synthesized. 4-chloro benzaldehyde changed into 4-chloro benzaldoxime (1) by increasing of sodium hypochlorite to hydroxylamine hydrochloride in pyridine as a solvent. The compound 1 changed to nitrile oxide and [3+2] cycloaddition happened by using propargyl alcohol. As a result 3-(4-chlorophenyl)-5-hydroxy methyl isoxazol (2) was prepared.In final step, N-((3-(4-chlorophenyl)isoxazol-5-yl)Methyl)cyclopentanamine (4) was prepared by reaction of PBr3 and C5H11N with compound (2).The structure of synthesized compounds were confirmed by FT-IR, 1H NMR spectroscopies.