Konya doğusunda Divanlar- Beşağıl mahalleleri (Karatay, Konya) arasında Doğudağ yükseltisinin jeolojisi
The geology of the Doğudağ rise between Divanlar and Beşağıl districts (Karatay, Konya) in the east of Konya
  1. Tez No: 802962
  2. Yazar: MAHAMOUDOU DIARRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Konya doğusunda Divanlar-Beşağıl Mahalleleri (Karatay, Konya) arasında Bozdağ yükseltisini içine alan yaklaşık 460 km2'lik bir alanda yapılmıştır. Bölgede literatürde Altınekin metamorfik karmaşığı olarak bilinen, Geç Permiyen-Geç Kretase yaşlı düşük dereceli metamorfizma ve deformasyon geçirmiş kayaçlar izlenir. Bu çalışmada, bu kayaçların yapısal ve jeolojik gelişimlerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. İncelenen alanda bu metamorfitler, Geç Permiyen-Erken Jura yaşlı koyu gri ve siyah renkli dolomit mermer ve dolomitlerden yapılı Bademli formasyonu ile başlar. Bunu uyumlu olarak sığ ve duraylı bir karbonat platformunda çökelen, krem ve gri renkli mermerlerden oluşan, Geç Tiryas-Erken Kretase yaşlı Nuras formasyonu izler. Bunlardan sonra istif, metaçört ve metapelit arakatkılı metakarbonatlarla temsil olunan Geç Kretase yaşlı Karasivri formasyonu ile devam eder. Bu oluşuğu uyumlu olarak metakırıntılılardan oluşan Geç Kretase yaşlı Milis formasyonu izler. Tüm bu birimleri başkalaşım geçirmiş, ofiyolitik melanj nitelikli Geç Kretase yaşlı Koçyaka ofiyolitli karışığı tektonik olarak üzerler. Tüm bu kayaçlar Alpin dağoluşumuna bağlı olarak başkalaşıma uğramışlar ve aynı zamanda çok evreli deformasyon geçirmişlerdir. Geç Pliyosen ve sonrasındaki gerilmeli hareketler inceleme alanının batısında ve güneybatısında yer alan Divanlar ve Göçü faylarını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is located in an area between the Divanlar and Beşağıl districts (Karatay, Konya) including the Doğudağ rise in the east of Konya. Geological mapping was carried out at a scale of 1:25.000 over a total area of 460 square kilometers. The Upper Permian-Upper Cretaceous aged low grade metamorphic rocks known as Altınekin Metamorphic Complex in literature crop out in the region. In this study, it is aimed to explain the structural and geological evolution of these rocks. The Late Permian-Early Jurassic Bademli Formation forms the base of these metamorphites. It is made up of dark gray and black colored dolomite marble and dolomites. The Late Triassic-Early Cretaceous Nuras Formation conformably overlies the base unit and consists of cream and gray colored marbles originally deposited in a shallow-marine stable carbonate platform. It is conformably overlain by the Late Cretaceous Karasivri Formation composed of metacarbonates intercalated with metachert and metapelite. The Late Cretaceous Milis Formation consisting of metaclastics conformably overlies the Karasivri Formation. All these units are tectonically overlain by the Late Cretaceous Koçyaka Ophiolitic Melange. All these rock units have undergone metamorphism and polyphase deformation during the Alpine orogeny. The region has been effected by extensional tectonics resulted in the formation of the Divanlar and Göçü faults in the west and southwest of the study area since Late Pliocene.