Study the levels of serum glucose‑6‑phosphate dehydrogenase (G6PD) and some biochemical parameters in leukemic patients
Lösemik hastalarda serum glikoz‑6‑fosfat dehidrojenaz (G6PD) seviyeleri ve bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 802960
  2. Yazar: RAND ALI SALMAN SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalıĢmada kronik miyeloid lösemi hastalığına eĢlik eden bazı değiĢiklikler ele alınmıĢtır. Hastaların kan ve serumlarında hematolojik varyasyonlar (lökositler, eritrositler ve hemoglobin), glukoz-6-fosfat dehidrogenaz, ferritin ve bazı elementler (demir, sodyum, potasyum ve çinko) araĢtırıldı. ÇalıĢmaya 130 denek, 65 lösemik hasta ve 65 sağlıklı kontrol alındı. Lösemili hastalar ve kontrol grubu arasında yaĢ farklılıkları anlamlı değildi. Lösemili hastalarda lökosit sayısı önemli ölçüde artarken eritrosit ve hemoglobin sayısı önemli ölçüde azaldı. Lösemili hastalarda serum glukoz-6-fosfat dehidrojenaz seviyesi önemli ölçüde azaldı. Öte yandan, lösemili hastalarda serum ferritin ve demir seviyeleri önemli ölçüde artmıĢ ve lökosit sayısı ile korele olmuĢtur. Lösemili hastalarda potasyum ve çinko seviyeleri önemli ölçüde azalırken, sodyum seviyesi önemli ölçüde değiĢmedi. Sonuç olarak, kronik miyeloid lösemi anemi, glukoz- 6-fosfat dehidrogenazda azalma, hipozinsemi ve hipopotasemi ile iliĢkili olabilir. Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz, lösemi prognozu için oldukça duyarlı bir biyobelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this work, some changes that accompanied the chronic myeloid leukemia disease has been interested. Hematological variations (leukocytes, erythrocytes, and hemoglobin), glucose-6-phosphate dehydrogenase, ferritin, and some elements (iron, sodium, potassium, and zinc) were investigated in the blood and serum of patients. 130 subjects were enrolled in the study, 65 leukemic patients, and 65 healthy controls. The age differences were non-significant between leukemic patients and control group. The count of leukocytes was increased significantly while the count of erythrocytes and hemoglobin were reduced significantly in leukemic patients. The level of serum glucose-6-phosphate dehydrogenase was decreased significantly in leukemic patients. On the other hand, serum ferritin and iron levels were increased significantly and correlated with the count of leukocytes in leukemic patients. The levels of potassium, and zinc were significantly reduced in leukemic patients, while the level of sodium was not changed significantly. In conclusion, chronic myeloid leukemia may associate with anemia, a reduction in the glucose-6-phosphate dehydrogenase, hypozincemia, and hypopotassemia. Glucose-6-phosp