Metabolik ilişkili yağlı karaciğer hastalığı tanısı olan ve olmayan hastalarda trigliserid/glukoz indeksi ile sarkopeni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between triglyceride/glucose index and sarcopenia in patients with and without metabolic associated fatty liver disease
- Tez No: 802974
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Sarkopeni, kas kütlesi ve kuvvetinde azalmaya neden olan bir hastalıktır ve pek çok kronik hastalığın klinik seyrine eklenebilmektedir. İnsülin direnci (IR), sarkopeni için bir risk faktörüdür ve aynı zamanda metabolik ilişkili yağlı karaciğer hastalığı (MAFLD) etyolojisindeki primer faktördür. Bu nedenle MAFLD hastaları sarkopeni açısından risk altındadır. Çalışmamızda MAFLD tanılı hastalarda sarkopeni sıklığının noninvaziv testler eşliğinde incelenmesi ve trigliserid glukoz (TyG) indeksi ile korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 140 hasta üzerinde yapılan kesitsel bir çalışmadır. 18-65 yaş, vücut ağırlık kütle endeksi (BMI) 20-40 arasında olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar, MAFLD ve kontrol (non-MAFLD) gruplarına ayrılmıştır. Hastaların kilo ve kas kütleleri biyoelektrik impedans analizi (BIA)-tanita cihazı kullanılarak ölçülmüştür. 4m yürüme hızı testi ve el dinamometresi ile sıkma testi yapılmıştır. Ultrasonografi (USG) ile hepatosteatoz tespit edilen hastalar tanı algoritmasında belirtilen kriterleri karşılıyorsa MAFLD olarak tanımlanmıştır. Kas kütlesinin erkeklerde 11,1 kg/m2 ve altı değerler, kadınlarda ise 8,9 kg/m2 ve altı değerlere sahip olması düşük kas kütlesi (presarkopeni) olarak tanımlanmıştır. Kas gücünün erkeklerde 27 kg'ın altı ve kadınlarda 16 kg'ın altında olması düşük kas kuvveti (olası sarkopeni-diapeni) olarak tanımlanmıştır. İnsülin direncinin tespitinde ise kolay ulaşılabilir ve güncel bir tetkik TyG indeksi kullanılmıştır Hastaların kilo, boy, BMI ve laboratuvar tetkikleri hastane sistemi üzerinden doğrulanarak kaydedilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: MAFLD grubundaki hastalarda olası-sarkopeni, presarkopeni ve sarkopeni sıklığı sırasıyla %18.6, %7.1, %2.9 olarak saptanırken, kontrol grubunda bu oranların %4.3, %1.4 ve %0 olduğu görüldü. Gruplar arasında olası sarkopeni açısından anlamlı fark izlendi (p = 0,008) ve MAFLD hastaları kontrol grubuna göre olası-sarkopeni açısından riskli olarak değerlendirildi. MAFLD grubunda TyG indeksi 9,287±0,723 kontrol grubunda ise 8,815±0,89 olarak hesaplandı ve iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p = 0.001). Gruplarda kas gücü ve TyG indeksi arasında ilişki gösterilemezken, iskelet kas kütle indeksi (SMMI) ve kas gücü arasında pozitif yönlü orta düzeyde korelasyon saptandı (r = 0,514, p = 0,0001). Gruplar birlikte değerlendirildiğinde yaş ile kas gücü arasında negatif ilişki gözlenirken (r = –0,208, p = 0,013), SMMI ile yaş arasında ilişki kurulamadı. Sonuç: Çalışmamız MAFLD hastalarında olası-sarkopeni, presarkopeni ve sarkopeni sıklığının daha yüksek olduğunu gösterdi. MAFLD olan hastalarda TyG indeksi daha yüksektir. Ancak sarkopeni ile TyG indeksi arasında bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Sarcopenia is a disease that causes a decrease in muscle mass and strength and can be added to the clinical course of many chronic diseases. Insulin resistance (IR) is a risk factor for sarcopenia and is also the primary factor in the etiology of metabolic-associated fatty liver disease (MAFLD). Therefore, MAFLD patients are at risk for sarcopenia. The aim of this study is to investigate the frequency of sarcopenia in patients diagnosed with MAFLD using non-invasive tests and to evaluate its correlation with the triglyceride glucose (TyG) index. Material-Method: In this cross-sectional study, we aimed to investigate the frequency of sarcopenia in patients diagnosed with metabolic-associated fatty liver disease (MAFLD) using non-invasive tests and evaluate its correlation with the triglyceride-glucose (TyG) index. A total of 140 patients between the ages of 18-65, with a body mass index (BMI) between 20-40, were included in the study. Patients were divided into two groups: MAFLD and non-MAFLD. Weight and muscle mass were measured using bioelectrical impedance analysis (BIA)-Tanita device. The 4-meter walking speed test and handgrip strength test were performed. Patients with hepatosteatosis detected by ultrasound (USG) were defined as MAFLD if they met the criteria specified in the diagnostic algorithm. Low muscle mass (presarcopenia) was defined as having muscle mass values of 11.1 kg/m2 or less for men and 8.9 kg/m2 or less for women. Low muscle strength (possible sarcopenia-diapenia) was defined as having muscle strength values of less than 27 kg for men and less than 16 kg for women. The TyG index, a readily available and up-to-date test, was used to determine insulin resistance. Patients' weight, height, BMI, and laboratory tests were recorded and verified through the hospital system. The statistical significance level was set at 0.05. Results: The frequency of possible sarcopenia, presarcopenia, and sarcopenia in the MAFLD group was found to be 18.6%, 7.1%, and 2.9%, respectively, while in the control group, these rates were found to be 4.3%, 1.4%, and 0%, respectively. A significant difference was observed between the groups in terms of possible sarcopenia (p = 0.008), and MAFLD patients were considered at risk for possible sarcopenia compared to the control group. The TyG index was calculated as 9.287±0.723 in the MAFLD group and 8.815±0.89 in the control group, and a significant difference was found between the two groups (p = 0.001). While no relationship was found between muscle strength and TyG index in both groups, a positive moderate correlation was found between skeletal muscle mass index (SMMI) and muscle strength (r = 0.514, p = 0.0001). When the groups were evaluated together, a negative relationship was observed between age and muscle strength (r = –0.208, p = 0.013), while no relationship was established between SMMI and age. Conclusion: Our study demonstrated that the frequency of possible sarcopenia, pre-sarcopenia, and sarcopenia is higher in patients with MAFLD. Patients with MAFLD have a higher TyG index. However, there is no relationship between sarcopenia and TyG index.