Küresel yükseköğretim pazarında dijital pazarlama stratejileri ve dijital pazarlama kanallarının yabancı uyruklu öğrencilerin yurtdışı üniversite tercihlerindeki rolü üzerine bir araştırma
A research on digital marketing strategies in the global higher education market and the role of dijital marketing channels influence international students' decision in choosing university abroad
  1. Tez No: 803060
  2. Yazar: ALTUĞ OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada, kendi ülkesi dışında bir yükseköğretim programında öğrenim görmeyi düşünen yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite tercih aşamasında ihtiyaç duydukları bilgiler, kullandıkları dijital ve geleneksel kanallar, tercihlerine etki eden faktörler incelenmiş ve özellikle dijital pazarlama kanallarının öğrencilerin yurtdışı üniversite tercihleri aşamasında taşıdığı önem incelenmiştir. Literatür çalışması sonucunda oluşturulan modelde yer alan değişiklikler arasındaki ilişkiler 65 farklı ülkeden 481 katılımcıya ulaşılarak uygulanan anket ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bilgiler ışığında yabancı uyruklu öğrencilerin kararlarını etkileyen ve daha önce literatürde yer almayan çok sayıda yeni bulgular elde edilmiş, bu bulgular ışığında sonuçlar irdelenerek, küresel yükseköğretim pazarından daha fazla öğrenci çekmeyi planlayan üniversiteler için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has analyzed the information needed by international students planning to study abroad and the digital and traditional channels they use along with the factors influence their decision in choosing university abroad and particularly we tried to figure out the role of digital marketing channels for international students within their decision making process for choosing university abroad. The relationships between the variants have been analyzed based on the model which has been formed at the end of our literatüre review along with the help of the survey research applied to 481 participants from 65 countries. Based on the results from the analysis, many new findings, which were not mentioned on the reviewed literatüre before, that influence international students' decision have been obtained, and new advices have been given to universities planning to gain more students from global higher education market after having examined our survey result.