Acil servise trafik kazası ile başvuran tüm vücut tomografisi çekilen hasta sonlanımlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of outcomes for patients with whole-body CT scans admitted to the emergency department due to traffic accidents
- Tez No: 891322
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE GÜNALP ENEYLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Araştırmamız, acil servise yüksek enerjili trafik kazası sonucu başvuran ve tüm vücut bilgisayarlı tomografisi (TVBT) çekilen hastaların retrospektif olarak incelendiği bir kohort çalışmasıdır. Çalışmamızın amacı; major travma hastalarının Yaralanma Şiddet Skoru (Injury Severity Score, ISS) ile belirlenmesi ve ISS ile belirlenen bu hastalarda major travmayı ön görmekte kullanılan diğer parametreler olan; kan gazı değerlerinin, Travma Skorlama Sistemlerinin (Revize Travma Skoru, Risk Değerlendirme Metodoloji Komitesi Skoru, Hastane Yatış İndeksi, Glasgow Koma Skoru) ve Durum Ciddiyet Belirleme Skorlarının (Ulusal Erken Uyarı Skoru, Şok İndeksi) klinik sonlanımı öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayını takiben; 1 Eylül 2018 ile 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine trafik kazası sonrası başvuran yüksek enerjili travma olarak değerlendirilen ve tüm vücut bilgisayarlı tomografi (TVBT) çekilen 18 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya dahil edildi. Ateşli silahlı yaralanmalar, penetran yaralanmalar, avicenna bilgi sisteminde verisetine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastanemizde yüksek enerjili travma hastalarının değerlendirilmesi için Tüm Vücut Bilgisayarlı Tomografi (TVBT) protokolü uygulanmaktadır. Bu protokol kapsamında, kranium ve servikal omurga için kontrastsız; toraks, abdomen ve pelvis bölgeleri için ise intravenöz kontrast madde verilerek detaylı tarama gerçekleştirilir. Yaralanmanın şiddetini değerlendirmek üzere, Kısaltılmış Yaralanma Ölçeği (AIS) 2015 sözlüğü kullanılarak Injury Severity Score (ISS) hesaplanmıştır. Revize Travma Skoru (RTS), Klinik Risk Değerlendirme Metodoloji Skoru (CRAMS), Hastane Öncesi İndeks ve Ulusal Erken Uyarı Skoru (NEWS) gibi hayati parametreler kaydedilen vital bulgular temel alınarak hesaplanmıştır. Tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ± standart sapma, ortanca ile çeyrekler arası dağılım genişliği ve sıklık ile yüzde kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki fark Kikare testi ile incelenmiştir. Sonuç değişkenini (ISS) etkileyen faktörlerin belirlenmesi için çoklu lojistik regresyon analiz uygulanmıştır. İlişki katsayısı olarak Odds oranı ve %95 güven aralığı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation of Outcomes in Patients Undergoing Whole Body Computed Tomography Following Traffic Accidents at the Emergency Department Introduction: Our research is a cohort study retrospectively examining patients who presented to the emergency department following high-energy traffic accidents and underwent whole body computed tomography (WBCT). The purpose of our study is to determine major trauma patients using the Injury Severity Score (ISS) and to evaluate the efficacy of other parameters such as blood gas values, Trauma Scoring Systems (Revised Trauma Score, Clinical Risk Assessment Methodology Score, Pre-Hospital Index, Glasgow Coma Score), and Condition Severity Determination Scores (National Early Warning Score, Shock Index) in predicting clinical outcomes in patients identified by ISS. Materials and Methods: Following ethical committee approval, patients aged 18 and over who presented to the Emergency Department of Ankara University Faculty of Medicine following a traffic accident and were assessed as having high-energy trauma and underwent WBCT between September 1, 2018, and August 31, 2023, were included in the study. Patients with firearm injuries, penetrating injuries, or those whose data could not be accessed in the Avicenna information system were excluded from the study. Our hospital employs a Whole Body Computed Tomography (WBCT) protocol for assessing high-energy trauma patients. This protocol involves non-contrast imaging of the cranium and cervical spine and intravenous contrast-enhanced detailed scanning of the thorax, abdomen, and pelvis. The Injury Severity Score (ISS) was calculated using the 2015 Anatomical Injury Scale (AIS) dictionary. Vital parameters such as Revised Trauma Score (RTS), Clinical Risk Assessment Methodology Score (CRAMS), Pre-Hospital Index, and National Early Warning Score (NEWS) were calculated based on recorded vital signs. Descriptive statistics such as mean ± standard deviation, median and interquartile range, and frequency with percentage were used. Differences between categorical variables were analyzed using the Chi-square test. Multiple logistic regression analysis was employed to determine factors influencing the outcome variable (ISS). The relationship coefficient was expressed as Odds ratio and 95% confidence interval. A p-value of