Oven controlled package for MEMS devices
MEMS cihazları için fırın kontrollü paketleme
  1. Tez No: 803063
  2. Yazar: BÜŞRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ AZGIN, DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, paket düzeyinde bir MEMS sensörü için bir sıcaklık kompanzasyon yaklaşımını rapor etmektedir. Araştırma, dahili bir kapalı devre sıcaklık denetleyicisi ile MEMS sensörünün vakum seviyesi paketinin tasarımını, modellenmesini, fabrikasyonunu ve karakterizasyonunu içerir. Tasarımın birincil amacı, MEMS sensörü için sıcaklık kontrollü bir ortam yaratmaktır. Bir sıcaklık kontrol yüzeyi oluşturmak için bir alümina malzeme seçilir. MEMS sensörü alümina tabanın üzerine konumlandırılır. Alümina taban üzerindeki ısıtma elemanları metal serilmesi ile oluşturulurken sıcaklık algılaması termistörler ile sağlanmaktadır. Paket, lehimleme yoluyla bir kapakla kapatılır ve iç boşluğu vakumlamak için bir bakır boru kullanılır. Kıstırma yöntemi, bakır boruyu kapatmak için kullanılır. Mevcut literatürden farklı olarak bu araştırma, sıcaklık kontrolünün yalnızca MEMS sensörü ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda sinyal yükseltici devresini de kapsadığını öne sürmektedir. Bu nedenle alümina malzeme üzerinde oluşturulan trans-empedans yükseltici (TIA) devresi paketin arka tarafında, sıcaklık kontrol yüzeyinin karşı tarafında konumlandırılmıştır. Sonuç olarak, sıcaklık kontrol yüzeyi TIA devresi için de kullanıma hazır hale gelir. Sistemin ısıl modelini anlamak ve kapalı çevrim sıcaklık kontrolörü elde etmek için analitik bir model geliştirilmiştir. Analitik modele ek olarak, sonlu elemanlar modeli (FEM) temel birkaç sebep ile oluşturulur. İlki, üretime başlamadan önce sistemin tasarım kontrolü ve ısıtma elemanlarının paketi stabilize edebilmesinin sağlanmasıdır. İkincisi, test verilerini kullanarak ısı transfer katsayısını elde etmek ve bununla sistemin zamana bağlı davranışını analiz etmektir. Son olarak, kapalı döngü sıcaklık kontrolörünü sonlu elemanlar analizinden kullanarak oluşturmaktır. Sıcaklık kontrol yüzeyinin imalatı, trans-empedans yükselteç devresi, tüm elemanların uygulanması ve testleri ODTÜ MEMS Merkezi'nde yapılmaktadır. Test fazında, analitik model ve sonlu elemanlar modeli yaklaşımları kullanılarak MEMS sensörü tanımlanır. Sistem düzeyinde testler, çalışma sıcaklıkları bu aralık içinde tanımlandığından, 5 °C ile 35 °C arasında sıcaklık kontrolü olan ve olmayan bir iklim odasında gerçekleştirilir. 5 °C ile 35 °C arasında, MEMS sensörünün eş fazlı modunun rezonans frekansı, bir fırın kontrolü olmadığında 3120 Hz sapar. Tersine, kapalı devre bir sıcaklık kontrol cihazında rezonans frekansının sapması 380 Hz'dir. Benzer şekilde, sıcaklık kontrolörü olmadan faz dışı modun sapması 3140 Hz iken, sıcaklık kontrolörü ile 154 Hz'dir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports a temperature compensation approach for a MEMS sensor at the package level. The research involves the design, modeling, fabrication, and characterization of the vacuum level packaging of the MEMS sensor with a built-in closed-loop temperature controller. The design's primary objective is to create a temperature-controlled environment for the MEMS sensor. Alumina is selected as a material for constructing a temperature control surface. The MEMS sensor is bonded on top of the alumina base. The heating elements on the alumina base are formed by the deposition of metal, while temperature sensing is provided by thermistors. The package is sealed with a cap by soldering, and a copper tube is used to vacuum the internal cavity. The pinch-off method is used to seal the copper tube. Different than the prevailing literature, this research posits that temperature control is not solely limited to the MEMS sensor, but also encompasses the signal amplifier circuit. Therefore, the trans-impedance amplifier (TIA) circuit, which is also created on the alumina material, is positioned on the opposite side of the temperature control surface, on the back of the package. Consequently, the temperature control surface is also utilized for the TIA circuit. An analytical model is developed to comprehend the system's thermal model and obtain a closed-loop temperature controller. In addition to the analytical model, a finite element model (FEM) is constructed for several important reasons. The first is a design check of the system before starting production and ensuring that heating elements can stabilize the package. The second is to obtain the heat transfer coefficient using test data and analyze the time-dependent behavior of the system with it. Finally, building a closed-loop controller while leveraging FEM. The fabrication of the temperature control surface, the trans-impedance amplifier circuit, the implementation of all the elements, and tests are carried out in the METU MEMS Center. In the test phase of this work, the MEMS sensor is identified by using analytical and FEM approaches. System-level tests are conducted in a climate chamber with and without temperature control between 5 °C and 35 °C, as operating temperatures are defined within that range. Between 5 °C and 35 °C, the resonance frequency of the in-phase mode of the MEMS sensor deviates by 3120 Hz in the absence of an oven control. In contrast, the deviation of the resonance frequency with a closed-loop temperature controller is 380 Hz. Likewise, without a temperature controller, the deviation for the out-of-phase mode is 3140 Hz, whereas it is 154 Hz with a temperature controller.