Acil servise iskemik inme nedeni ile başvuran intravenöz trombolitik tedavisi alan hastaların mortalitesinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the mortality of patients receiving intravenous thrombolytic therapy WHO were admitted to the emergency department DUE to ischemic stroke
  1. Tez No: 803197
  2. Yazar: EMİN SANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Onaylanmış uygulanabilir en iyi tedavi seçeneği rekombinant doku plazminojen aktivatörü (rtPA) ile intravenöz trombolitik (İVT) tedavidir. Bu tedavi ile iskemik inme geçiren hastalarda en kısa süre içerinde müdahale edilerek meydana gelen nörolojik defisiti mümkün olduğunca ortadan kaldırmak ve kişinin gündelik fonksiyonlarındaki bozulmayı en aza indirgemek hedeflenmiştir. Bu tedavinin her hastaya uygulanamasının nedeni de tedavinin başlangıç süresinin sınırlandırılmış olması ve bazı kontraendikasyonlarının bulunmasıdır. Bu sınırlama ciddi bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ölüme kadar da uzanan ciddi komplikasyon skalası da mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, özellikle acil servislere sık başvuran inme hastalarında verilen intravenöz trombolitik tedavi sonrası kaydedilen verilerin hastanemizde uygulanan tedaviden hangi hasta grubunun ne kadar fayda gördüğünü belirlemek, mortaliteyi etkileyen parametleri belirlemek ve literatüre katkı sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Mevcut çalışmamızda Ocak 2018 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine inme semptomları ile başvuran, iskemik inme olduğu kanıtlanmış, ilk 4,5 saat içerisinde trombolitik tedavisi başlanmış olan ve yatırılarak takibi yapılan hastaların acil servis başvuruları, sistemde ve dosyada kayıtlı yatış ve poliklinik takipleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Kriterlere uyan 184 hastanın verisine ulaşılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan 184 hastanın 42'sinde (%22.8) takipte ex olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The best approved viable treatment option is intravenous thrombolytic (IVT) therapy with recombinant tissue plasminogen activator (rtPA). With this treatment, it is aimed to eliminate the neurological deficit that occurs in patients who have had an ischemic stroke by intervening within the shortest possible time and to minimize the deterioration in a person's daily functions as much as possible. The reason why this treatment can be applied to every patient is that the initial period of treatment is limited and there are some contraindications. This limitation comes across as a serious disadvantage. There is also a serious complication scale that extends to death. The aim of this study is to determine which group of patients benefited from the treatment applied in our hospital, to determine the parameters affecting mortality and to contribute to the literature, especially the data recorded after intravenous thrombolytic treatment given to stroke patients who are frequently admitted to emergency departments. Materials and Methods: January August 2018 to August 2022, the emergency department admissions, hospitalization registered in the system and file and outpatient follow-ups of patients admitted to the emergency department of Uşak University Education and Research Hospital with stroke symptoms, proven to be ischemic stroke, thrombolytic treatment started within the first 4.5 hours and were followed up by admission were retrospectively examined in our current study. the patient's emergency department admissions, hospitalization and outpatient follow-ups were retrospectively examined. Dec.2018 to August 2022, the patients were admitted to the emergency department of Uşak University Education and Research Hospital with stroke symptoms, proved to be ischemic stroke, and were admitted to the emergency department within the first 4.5 hours. Results: The data of 184 patients who met the criteria were obtained. It was found that 42 (22.8%) of the 184 patients in the study group had ex during follow-up.