Küçük Mecmua'da ortaya konulan milliyetçi söylem
Nationalist discourse in the Küçük Mecmua
- Tez No: 803210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KONUR ALP KOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Fransız İhtilalinden sonra Batı Avrupa'dan bütün dünyaya yayılan milliyetçilik akımı, kısa sürede tesirini artırmış ve bir norm haline gelmiştir. Bu yönüyle birçok araştırmacının da ilgisini çeken milliyetçilik ve milletler farklı yaklaşımlar çerçevesinde tanımlanmaya ve çözümlenmeye çabalanmıştır. Milletlerin ve milliyetçiliklerin nasıl, ne zaman ve nerede ortaya çıktığı üzerine araştırmacılar arasında bir uzlaşıya varılamamasına rağmen bunlar Dünya siyaset sahnesini derinden etkilemiş yapılardır. Ayrılıkçı etnik milliyetçiliklerin ve ulus-devlet fikirlerin yaygınlaşması karşısında kırılgan bir yapıya sahip olan çok uluslu imparatorluklar bunlara karşı refleksler geliştirmeye çabalamıştır. Bu imparatorluklardan biri olan Osmanlı Devleti de zaman içerisinde Osmanlıcılık ve İslamcılık gibi politikaları benimsese de nihayetinde Türkçülük politikaları diğerlerine baskın gelmiş ve Osmanlı Devleti'nin yıkılmasının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin de resmî ideolojisi haline gelmiştir. İslamcılık politikalarının terk edilip Türkçülük politikalarının baskınlaştığı yıllarda Türkçülük düşüncesinin önemli simalarından olan Ziya Gökalp tarafından yayımlanan Küçük Mecmua dergisi üzerinden bu konunun izleri sürülebilir. Çalışmada öncelikle milliyetçilik konusundaki temel kavramların tanımları yapılacak, ardından bahsi geçen milliyetçilik araştırmaları yaklaşımları çerçevesinde değerlendirilecektir. Sonrasında milliyetçilik akımları karşısında Osmanlı Devleti'nin geliştirdiği refleksler ve bu refleksler etrafında şekillenen Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük politikaları milliyetçilik bağlamında derinlemesine incelenecektir. Son olarak Küçük Mecmua'daki amaçlı örneklem yoluyla seçilen yazılar Kenneth Burke'un geliştirdiği pentad analizi yoluyla çözümlenecek ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
After the French Revolution, the nationalist movement, which spread from Western Europe to the whole world, increased its influence in a short time and became a norm. In this respect, nationalism and nations, which attract the attention of many researchers, have been tried to be defined and analyzed within the framework of different approaches. Although there is no consensus among researchers on how, when and where nations and nationalisms emerged, these are structures that have deeply affected the world political scene. Multinational empires, which have a fragile structure in the face of the spread of separatist ethnic nationalisms and nation-state ideas, have tried to develop reflexes against them. Although the Ottoman Empire, one of these empires, adopted policies such as Ottomanism and Islamism over time, Turkism policies eventually dominated the others and became the official ideology of the Republic of Turkey, which was established after the collapse of the Ottoman Empire. The traces of this issue can be traced through the journal Küçük Mecmua, which was published by Ziya Gökalp, one of the important figures of Turkism thought in the years when the policies of Islamism were abandoned and the policies of Turkism became dominant. In the study, firstly, the definitions of the basic concepts on nationalism will be made, and then they will be evaluated within the framework of the aforementioned nationalism research approaches. Afterwards, the reflexes developed by the Ottoman Empire in the face of nationalist movements and the policies of Ottomanism, Islamism and Turkism shaped around these reflexes will be examined in depth in the context of nationalism. Finally, the articles selected through purposive sampling in Küçük Mecmua will be analyzed and evaluated through the pentad analysis developed by Kenneth Burke.