Şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanılı hastalarda intihar davranışı ile sırt-1 geni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between suicide behavior and sirt-1 gene in patients with schizophrenia and other psychotic disorders
- Tez No: 803246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMDUHA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Psikiyatri, Genetics, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Şizofreni ve diğer psikotik bozukluk tanılı hastalarda SIRT1 geninin intihar davranışı üzerine etkisinin incelenmesi, spesifik polimorfizmlerin tanımlanması ve intihar davranışının öngörülmesi ile bireysel önleyici yaklaşımların sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 100 şizofreni hastası dahil edilmiştir. SIRT1 geni tüm ekzom dizileme yöntemiyle incelenmiş ve 22 adet SNP tanımlanmıştır. Bununla birlikte katılımcıların sosyo-demografik, klinik özellikler ve tedavi öyküsü ile intihar davranışı değerlendirme formundaki verileri kaydedilmiş ve intihar davranışı varlığına göre kategorize edilerek iki grup arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bulgular: İntihar davranışı açısından katılımcılar arasında sosyodemografik ve psikiyatrik öykü özellikleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı. SIRT1 geni SNP; rs2236318; (TT genotipi), rs10997870 (GG genotipi) intihar davranışında yaklaşık 4 kat, rs41299232 (CC genotipi) 3,7 kat; rs7896005 (AA genotipi) ise 3,4 kat artmış risk ile ilişkiliydi. İntihar davranışı olan grupta rs201230502 (TC genotipi), rs36107781 (TC genotipi) daha yaygın görülse de vaka sayısının az olması nedeniyle regresyon analizinde anlamlılık saptanmadı. Sonuç: Çalışmamız, şizofreninin doğasında intihar davranışını artıran birçok riski barındırdığını, ancak klinik ve sosyodemografik verilerin intihar davranışını öngörmede yetersiz olduğunu göstermiştir. Hastalığın kalıtılabilirliği ve genetiğin davranış üzerine etkisi ele alındığında, SIRT1 geni SNP; rs2236318, rs10997870, rs41299232, rs7896005, rs201230502 ve rs36107781 genotiplerinin şizofreni hastalarında intihar davranışı ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to examine the relationship between the SIRT1 gene and suicidal behavior in patients with schizophrenia and other psychotic disorders, to identify specific polymorphisms and to provide individual protective approaches by predicting suicidal behavior. Method: 100 patients with schizophrenia were included in our study. The SIRT1 gene was analyzed using the whole exome sequencing method, and 22 SNPs were identified. In addition, participants socio-demographic, psychiatric disorders and treatment history, and suicidal behavior evaluation form data were recorded. A comparison was made between the two groups according to suicidal behavior. Results: When sociodemographic and psychiatric history characteristics of the participants were compared in terms of suicidal behavior, no significant difference was found. SIRT1 gene SNP; rs2236318; (TT genotype), rs10997870 (GG genotype) about 4 times in suicidal behavior, rs41299232 (CC genotype) 3.7 times; rs7896005 (AA genotype) was associated with 3.4 times increased risk. Although rs201230502 (TC genotype) and rs36107781 (TC genotype) were more common in the group with suicidal behavior, they lost their significance in regression analysis due to the low number of cases. Conclusion: Our study showed that schizophrenia has many risks that increase suicidal behavior in its nature, but clinical and sociodemographic data are insufficient to predict suicidal behavior. Considering the inheritability of the disease and the effect of genetics on behavior, SIRT1 gene SNP; (rs2236318, rs10997870, rs41299232, rs7896005, rs201230502 and rs36107781) genotypes were found to be associated with suicidal behavior in schizophrenia patients.