Ağrı ilinde müşterilerin bankacılık işlemlerinde alternatif dağıtım kanalları kullanım kararlarında etkili olan faktörler
- Tez No: 803320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojinin diğer sektörlerde olduğu gibi finans sektöründe de kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bankalar iç verimliliği artırmak, daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmak ve maliyet avantajı sağlamak için yeni bankacılık ürünlerinin geliştirilmesine ve alternatif dağıtım kanalları geliştirmeye odaklanmışlardır. Teknolojideki gelişmeler yeni ürün ve alternatif dağıtım kanallarındaki gelişmeyi kolaylaştırmaktadır. Bankacılık sektörü, teknolojideki finans hizmetlerindeki ve demografik özelliklerdeki değişimleri dikkate alarak müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına cevap vermek durumundadır. Bu bağlamda müşterilerin, finans sektöründe ve teknolojideki değişimleri ifade eden alternatif dağıtım kanalları kullanım kararları ile demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, müşterilerin bankacılık işlemlerinde alternatif dağıtım kanalları tercihlerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Ağrı ilinde 383 katılımcıyla yüz yüze anket yapılmıştır. Anket verilerinin analizinde SPSS programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde faktör analizi, t- testi, Kruskall Wallis H, Ki-kare ve Kolmogorov Smirnov testleri kullanılmıştır. Çalışmada alternatif dağıtım kanalı kullanımında etkili olan faktörlerin, güvenilirlik, ulaşılabilirlik ve olumsuzluk olmak üzere üç faktör ile açıklandığı belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada güvenilirlik, ulaşılabilirlik ve olumsuzluk faktörlerinin demografik değişkenlere göre gruplar arasında farklılıkları analiz edilmiştir. Analiz sonucunda yaş, eğitim, meslek ve gelir değişkenleri için gruplar arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of technology in the financial sector, as in other sectors, is becoming more common day by day. Banks have focused on the development of new banking products and alternative distribution channels in order to increase internal efficiency, reach wider customer bases and provide cost advantages. Advances in technology facilitate the development of new products and alternative distribution channels. The banking sector has to respond to the demands and needs of customers by taking into account the changes in technology, financial services and demographic characteristics. In this context, it is important to examine the relationships between customers' decisions to use alternative distribution channels, which express the changes in the financial sector and technology, and their demographic characteristics. In this study, it is aimed to determine the factors that affect customers' preferences for alternative distribution channels in banking transactions. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 383 participants in the province of Ağrı. SPSS program was used in the analysis of the survey data. Factor analysis, t-test, Kruskall Wallis H, Chi-square and Kolmogorov Smirnov tests were used in the analysis of the data. In the study, it was determined that the factors affecting the use of alternative distribution channels were explained by three factors: reliability, accessibility and negativity. In addition, the differences in reliability, accessibility and negativity factors between groups according to demographic variables were analyzed in the study. As a result of the analysis, it was determined that there was a difference between the groups for age, education, occupation and income variables.