Birinci ve ikinci dili Türkçe olan iki dilli çocukların Türkçe'yi kazanımlarına dil merkezli okul öncesi eğitim programının etkisi
The effect of language focused - preschool education program on turkish acquisition of bilingual children speaking Turkish as the first and second language
- Tez No: 211665
- Danışmanlar: PROF. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Birinci ve ikinci dili Türkçe olan iki dilli çocukların Türkçe'yi kazanımlarına Dil Merkezli Okul Öncesi Egitim Programı'nın etkisinin olup olmadıgı arastırılmıstır. Arastırmanın evrenini, Norveç'de birinci dili Türkçe olan, Türkiye de ikinci dili Türkçe olan 5-6 yas arası iki dilli çocuklar olusturmaktadır. Arastırma örneklemi, birinci dili Türkçe olan iki dilli 30 çocuk; ikinci dili Türkçe olan iki dilli 27 çocuk olmak üzere toplam 57 çocuktan olusmaktadır. Deneysel nitelikte olan bu arastırmada, deney grubuna ön test-uygulama-son test deseni uygulanırken, kontrol grubuna sadece ön test- son test verilmistir. Her iki örneklem grubunun deney grubuna 12 haftalık Dil Merkezli Okul Öncesi Egitim Programı (DMOEP) uygulanmıs ve uygulama sonunda son testler yapılmıstır. Verilerin toplanmasında Gazi Erken Çocukluk Gelisimi Degerlendirme Aracı (GEÇDA), Ortalama Sözce Uzunlugu (OSU), Descoeudres Lügatçe Testi (DLT) ve Peabody Resim Kelime Testi (PRKT) uygulanmıstır. Verilerin analizinde tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü ANOVA, grupların test puanlarının ayrı ayrı karsılastırılmasında tek faktörlü varyans analizi ve iliskisiz -t testi kullanılmıstır. Sonuç olarak; Türkçe alıcı ve ifade edici dil düzeyinde hem birinci dili Türkçe olan hem de ikinci dili Türkçe olan iki dilli çocukların deney ve kontrol gruplarının grup-ölçüm ortak etkisinin anlamlı oldugu ortaya çıkmıstır (p.05), uygulama sonrasında uygulanan son testlerde DLT alt testlerinden Sayıların Tekrarı testi hariç diger tüm alt testlerde gruplar arasındaki farkın istatiksel olarak önemli oldugu saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, whether there is an effect of Language Focused Preschool Education Program on Turkish acquisition of bilingual children speaking Turkish as the first and second language was examined. The population of the study consisted of bilingual children at the age of 5 ? 6, speaking Turkish as the first language in Norway and as the second language in Turkey. The sampling of the study consisted of 57 children in total, 30 bilingual children speaking Turkish as the first language and 27 bilingual children speaking Turkish as the second language. In this empirical study, control group was just given a pre-test while test group was both applied pre and post-test. A 12 ? week Language ? Focused Preschool Education Program (LFPEP) was applied and post ? tests were given at the end of the application. Gazi Evaluation Tool of Early Childhood Development (GETECD), Average Pronunciation Length (APL), Descoeudres Dictionary Test (DDT) and Peabody Picture Vocabulary Test (PPVT) were applied to collect data. Two factor ANOVA was used in the analyses of data in the repeating assessments and one factor variance analysis and unrelated t test were used in separate comparison of the t tests of the groups. As a conclusion, it was found that group ? assessment common effect of test and control groups of bilingual children speaking Turkish both as the first and the second language was significant at the level of Turkish as the language of receiving and expressing (p .05) at the pretests of all subtests applied to test and control groups at the level of expressing language of bilingual children speaking Turkish both as the first and second language, the difference was statistically significant between the groups at all other subtests except the test of Repetition of Numbers out of DDT subtests at the tests applied at the end of the application.