DKAB öğretmenlerinin ders işleme yöntem ve teknikleri(diyarbakır örneği)
Teaching methods and techniques of DKAB teachers
  1. Tez No: 803423
  2. Yazar: HÜLYA TÜGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eğitim öğretim faaliyetleri birçok ögenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu süreçte öğretmenin yeri ve öğretim sürecindeki faaliyetleri önemli bir yere sahiptir. Eğitim öğretim faaliyetleri gerçekleştirilirken hedeflenen kazanımlara ulaşmak için öğretim sürecinde kullanılan yöntem ve teknikler öğretmenin planlaması ve uygulamasıyla gerçekleşmektedir. Bu araştırma DKAB öğretmenlerinin öğretim yöntem ve teknikleri kullanma sıklığını belirlemek amacıyla yazılmıştır. Tez giriş bölümü ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde DKAB dersi ve DKAB öğretmenleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Din Öğretiminde sıklıkla kullanılan öğretim yöntem ve teknikler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmamız kapsamında yapılan anket çalışması ve anket sonucunda elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı Diyarbakır iline bağlı resmi Anadolu liselerinde görev yapan DKAB öğretmenlerinin temel Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ve Seçmeli Hz. Peygamberin Hayatı, Seçmeli Temel Dini Bilgiler ve Seçmeli Kur'an'ı Kerim derslerinde sıklıkla kullandıkları öğretim yöntem ve tekniklerini tespit etmek amacıyla yazılmıştır. Araştırmanın evreni 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Diyarbakır ili ortaöğretim kurumlarıdır. Araştırmamızın örneklemi ise Diyarbakır ili 70 resmi Anadolu Lisesinde (Ek-1) görev yapmakta olan 51 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Anket verilerinin analizinde SPSS-27 paket programı kullanılarak Betimsel istatistik analizleri, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; DKAB, öğretim, yöntem, teknik, DKAB öğretmeni.
Özet (Çeviri)
Education and training activities are formed by the combination of many elements.In this process, the place of the teacher and her/his activities in the teaching process have an important place. The methods and techniques used in the teaching process in order to achieve the targeted learning outcomes while carrying out the educational activities are realized with the planning and implementation of the teacher. This thesis was written in order to determine the frequency of use of teaching methods and techniques by DKAB teachers.The thesis consists of an introduction and three main parts. In the first part, information is given about the DKAB course and DKAB teachers. In the second part, information is given about the teaching methods and techniques that are frequently used in Religious Education. In the third part, the survey study conducted within the scope of our study and the analysis of the data obtained as a result of the survey are included.The survey study conducted within the scope of our study and analysis of the data obtained as a result of the survey are included. The purpose of this research was written to determine the teaching methods and techniques that DKAB teachers who work in official Anatolian high schools in Diyarbakır province frequently use in their basic Religious Culture and Moral Knowledge courses, Elective St. The Life of the Prophet, Optional Basic Religious Knowledge and Optional Holy Quran The research area is the secondary education institutions of Diyarbakır province in the 2022-2023 academic year.The sample of our research consists of 51 Religious Culture and Moral Knowledge teachers working in 70 official Anatolian High Schools (Annex-1) in Diyarbakır. Descriptive statistical analyzes, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were performed using the SPSS-27 package program in the analysis of the survey data. Keywords; DKAB, teaching, method, technique, DKAB teacher