Müzik öğretim yöntem ve teknikleri kapsamında eşlik kullanımına ilişkin müzik öğretmenleri görüşleri (Konya ili örneği)
The opinions of music teachers on the use of accompaniment within the scope of music teaching methods and techniques (Konya provincial example)
  1. Tez No: 803430
  2. Yazar: PINAR CEREN ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, eşliğin önemini vurgulamak, kullanılan müzik öğretim yöntem ve tekniklerinin eşlik ile ilişkisini ortaya koymak ve varsa sorunların tespit edilerek çözüm yoluna gidilmesini sağlamak açısından önemlidir. Araştırmada, 20. yüzyıl müzik öğretim yöntem ve teknikleri kapsamında eşlik kullanımına ilişkin müzik öğretmenlerinin görüşlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Konya ili merkez ilçelerindeki MEB'e bağlı 23 ortaokul seçilmiş ve seçilen ortaokullarda görev yapan 33 müzik öğretmeni ile görüşülmüştür. Öğretmenlere 4 açık uçlu 4 kapalı uçlu olmak üzere toplam 8 sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Sonuçlar tablolar haline getirilmiştir. Araştırmanın sonucunda müzik öğretmenlerinin eşlik üzerine pozitif bir tutumda olduğu, derslerinde çalgı eşliğine yer verdikleri ve en fazla tercih ettikleri enstrümanın org olduğu görüşünü bildirmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin en çok kullandığı yöntemlerin Kodaly ve Orff yöntemi olduğu, yöntemleri uygularken enstrümanlardan yararlandıkları ve yöntemler ile enstrümanlar arasında bir etki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is important in terms of emphasizing the importance of accompaniment, revealing the relationship between music teaching methods and techniques used and accompaniment, and providing solutions by identifying problems, if any. In the research, it is aimed to reveal the opinions of music teachers about the use of accompaniment within the scope of 20th century music teaching methods and techniques. For this purpose, 23 secondary schools affiliated to MEB in the central districts of Konya were selected and 33 music teachers working in the selected secondary schools were interviewed. A structured interview form consisting of 8 questions, 4 open-ended and 4 closed-ended, was applied to the teachers. The obtained data were analyzed by content analysis and descriptive analysis method. The results have been tabulated. As a result of the research, they stated that music teachers have a positive attitude towards accompaniment, they include instrument accompaniment in their lessons and the most preferred instrument is the organ. In addition, it was seen that the methods most used by the teachers were the Kodaly and Orff methods, they used instruments while applying the methods, and there was an effect between the methods and the instruments.