Fen eğitimi merkezli FeTeMM etkinliklerinin erken çocukluk döneminde etkililiği: Vaka çalışması
The effectiveness of science-centred STEM activities in early childhood: A case study
- Tez No: 803434
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AHMET KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada fen merkezli FeTeMM etkinliklerinin erken çocukluk döneminde etkililiğini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli, nitel araştırma yöntemlerinden“Vaka Çalışması”dır. Araştırmanın katılımcısı Ata rumuzlu 36 aylık bir erkek çocuğudur. Çalışma için erken çocukluk döneminde 36 aylık bir bireyin içinde bulunduğu donemin seviyesine uygun olarak 10 adet FeTeMM etkinliği hazırlanmış, her etkinlik için gerekli süre belirlenmiş ve her hafta iki etkinlik uygulanacak şekilde toplamda 5 hafta boyunca etkinlikler uygulanmıştır. Araştırmanın uygulaması esnasında nitel veri toplama tekniklerinden gözlem tekniği ile FeTeMM Kazanımları Kontrol Listesinden ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formundan yararlanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizi içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları erken çocukluk döneminde 36 aylık bir birey üzerinde fen merkezli FeTeMM etkinliklerinin olumlu katkıları olduğunu ortaya koymuştur. Bulgulara göre, erken çocukluk döneminde 36 aylık bir bireyinin FeTeMM etkinlikleri sırasında kendi dünyalarını anlamalarında, üst düzey düşünme ve akıl yürütme becerilerinin gelişmesinde, bir şeyi üretme fırsatını deneyimlemelerinde, keşfetme ve kendi fırsatlarını deneyimlemede, çok yönlü düşünme ve iş birliği geliştirmede, karar alma duygusunu geliştirmede, tekrar eden kalıplarda bağlantı kurmada, problem çözmede ve iletişim kurma gibi becerilerini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to represent the impacts of science-cantered STEM activities in early childhood. The model of the research was the“Case Study”design, one of the qualitative research methods. The focused case of the study is a 36-month-old boy with the nickname Ata. For the study, 10 STEM activities were designed as considering the level of Ata as being between 36 months old, so the length of each activity was considered regarding his age, so two activities per week were applied for 5 weeks. During the case study, the main data retrieved from the observation techniques along with activities, STEM checklist, and semi-structured interviews as a part of qualitative data collection tools. The collected data were analysed as using content analysis. As a result of the data analysis, the findings indicate that there is a positive impact of science-based STEM activities to a child aged between 36 months. According to findings, a 36-month-old individual can understand their world, develop higher-order thinking and reasoning, experience achieving tasks, exploration and experience their own opportunities, multidimensional thinking and collaborative thinking skills, decision making during STEM activities. It was also observed an increase in understanding relationships, problem solving skills and communication.