Acil serviste çalışan hemşirelerin fonksiyonel nörolojik semptom bozukluğu (Konversiyon bozukluğu) olan bireye yaklaşım konusunda bilgi ve inanç düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge and belief levels of nurses working in the emergency department on approach to individuals with functional neurological symptom disorder (Conversion disorder)
- Tez No: 803452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EMİNE ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma acil serviste çalışan hemşirelerin fonksiyonel nörolojik semptom bozukluğu (konversiyon bozukluğu) olan bireye yaklaşım konusundaki bilgi ve inanç düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırmanın evrenini İstanbul'da bir üniversiteye bağlı şehir hastanesinin acil servisinde çalışan 121 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri;“Kişisel Bilgi Formu”,“Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHİÖ)”, ve“Fonksiyonel Nörolojik Semptom Bozukluğu (FNSB) Olan Bireye Yönelik Bilgi ve Yaklaşımları Belirleme Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, iki gruplu karşılaştırmalarda Student t testi ve/veya Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalarda ANOVA ve/veya Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye Korelasyon analizi ve/veya Ki-Kare analizleri aracılığı ile bakılmıştır. Anlamlılık seviyesi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin %57,9'unun kadın, %75,2'sinin 20-29 yaş aralığında, %65,2'sinin bekar, %71,9'unun lisans mezunu olup %46,3'ünün ruhsal bozukluğu olan bireye bakım vermeyi istemediği belirlenmiştir. RHİÖ toplam puan ortalaması 46,36±15,80 olup orta düzeyde olduğu bulunmuştur. FNSB'li bireye yönelik bilgi ve yaklaşımları belirleme formunun alt başlık puan ortalamaları hastalıkla ilgili bilgiler 7,90±1,43, hastalığa yönelik düşünceler 5,42±2,43, tedavi yaklaşımı 2,79±1,13 ve hemşirelik yaklaşımı 6,98±1,86 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the knowledge and belief levels of nurses working in the emergency department about the approach to individuals with functional neurological symptom disorder (conversion disorder). Materials and Methods: The universe of the descriptive study consisted of 121 nurses working in the emergency department of a university city hospital in Istanbul. Research data; It was collected with the“Personal Information Form”, the“Beliefs toward Mental Illness Scale (BMI)”, and the“Information and Approaches Determination Form for Individuals with Functional Neurological Symptom Disorder (FNSD)”. In data analysis, Student's t test and/or Mann-Whitney U test were used for two-group comparisons, and ANOVA and/or Kruskall-Wallis H test for three or more group comparisons. The relationship between the variables was examined through correlation analysis and/or chi-square analysis. The significance level was accepted as 0.05. Results: 57.9% of the nurses are women, 75.2% are between the ages of 20-29, 65.2% are single, 71.9% are undergraduate graduates and 46.3% are giving care to individuals with mental disorders determined didn't want. The average total score of BMI is 46.36±15.80, which is moderate. The sub-heading mean score of the form for determining the knowledge and approaches towards the individual with FNSD was 7.90±1.43 for the information about the disease, 5.42±2.43 for thoughts about the disease, treatment approach was determined as 2.79±1.13 and nursing approach as 6.98±1.86.