Inhibition of calcium oxalate crystals by polymeric additives
Kalsiyum oksalat kristal büyümesinin polimerik katkı maddeleri ile engellenmesi
  1. Tez No: 803467
  2. Yazar: AHMED SADEQ ABDO ESMAIL AL-DUBAI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kalsiyum oksalat (CaOx) kristallerinin oluşumu, tıp ve endüstriyel işlemler de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda büyük bir sorun teşkil etmektedir. Kristal oluşumunun engellenmesi, optimal ekipman performansı için önemlidir ve böbrek taşı gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Bu çalışma, doğal ve sentetik polimerlerin CaOx kristal büyümesi üzerindeki inhibe edici etkilerini araştırmak için yapıldı. İlk olarak, doğal polimerler pektin ve sodyum aljinatın CaOx kristal büyümesi üzerindeki etkisini inceledi ve her iki polimerin de kristal büyümesini önemli ölçüde engellediği, en yüksek inhibisyonun 10 ppm konsantrasyonda gözlendiği bulundu. Pektin kristal boyutunu etkilemezken, sodyum aljinat konsantrasyonu arttıkça kristal boyutunu azalttı. İkinci olarak, sentetik polimerler poliakrilik asit (PAA) ve poliakrilik asit sodyum tuzu (PAANa) inhibisyon etkilerini incelendi. Her iki polimer de etkili inhibisyon sağladı ve PAA kristal oluşumunu %50-90 oranında, PAANa ise %95-98 oranında engelledi. Bu bulgular, doğal ve sentetik polimerlerin CaOx kristal büyümesini engelleyici olarak kullanılabileceğini ve çeşitli endüstriyel sorunları ve böbrek taşı oluşumunu önleyebileceğini göstermektedir. Bu Çalışma, CaOx kristal oluşumunun altinda yatan temel ilkelerin ve polimerlerin inhibitör olarak potansıyel kullanımının anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The formation of calcium oxalate (CaOx) crystals is a major issue in various fields, including medicine and industrial processes. The inhibition of crystal formation is crucial for optimal equipment performance and to prevent related issues such as kidney stone problems. In this study, we aimed to investigate the inhibitory effects of natural and synthetic polymers on CaOx crystal growth. Firstly, we examined the effects of natural polymers, pectin, and sodium alginate, on CaOx crystal growth, and found that both polymers significantly inhibited crystal growth, with the highest inhibition observed at 10 ppm concentration. While pectin did not affect crystal size, sodium alginate reduced crystal size with increasing concentration. Secondly, we investigated the inhibitory effects of synthetic polymers, polyacrylic acid (PAA), and polyacrylic acid sodium salt (PAANa), on CaOx crystal formation. Both polymers were found to be effective inhibitors, with PAA inhibiting crystal formation by 50-90%, and PAANa inhibiting formation by 95-98%. These findings suggest that these natural and synthetic polymers have the potential to serve as non-toxic inhibitors of CaOx crystal growth, which could prevent various industrial problems and kidney stone formation. This study contributes to the understanding of the fundamental principles underlying CaOx crystal formation and the potential use of polymers as inhibitors.