Periodontitis ve metabolik sendromun oküler parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effects of periodontitis and metabolic syndrome on ocular parameters
- Tez No: 803468
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÖSE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, metabolik sendrom ve periodontitisin oküler parametreler üzerine etkilerini klinik ve biyokimyasal belirteçler ile değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Kesitsel planlanan çalışmaya katılan 80 hasta; sağlıklı (PD-MS-), periodontitis (PD+MS-), MetS'li (PD-MS+) ve periodontitis+MetS (PD+MDS+) olmak üzere uygun gruplara dahil edildi. Plak, gingival ve kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği ve klinik ataşman kaybı; OKT ve OKT-Anjio görüntüleri aynı gün kaydedilip, biyokimyasal değerlendirme için serum elde edildi. TNF-α, IL-1ß, IL10, TAS, TOS ve OSİ değerlendirildi. OKT ile santral ve ortalama makula kalınlığı, ganglion hücre, subfoveal koroid ve peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlığı; OKT-A ile foveal vasküler dansite değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the effects of metabolic syndrome and periodontitis on ocular parameters with clinical and biochemical markers. Material and Method: 80 patients who participated in the cross-sectional study; were included in the appropriate groups as healthy (PD-MS-), periodontitis (PD+MS-), with MetS (PD-MS+), and periodontitis+MetS (PD+MDS+). Plaque, gingival and bleeding index, probable pocket depth and clinical attachment loss; OCT and OCT-Angio images were recorded on the same day and serum was obtained for biochemical evaluation. TNF-α, IL-1ß, IL10, TAS, TOS and OSI were evaluated. Central and mean macular thickness, ganglion cell, subfoveal choroid and peripapillary retinal nerve fiber layer thickness by OCT; Foveal vascular density was evaluated with OCT-A.