Adeziv kapsülit olgularında inferior glenohumeral kapsüloligamentöz kompleks tutulumunun shear wave elastografi ile değerlendirilmesi: Mrg korelasyonlu çalışma
Evaluation of inferior glenohumeral capsuloligamentous complex involvement in adhesive capsulitis with shear wave elastography: Mri correlational study
- Tez No: 803470
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NİSA ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Adeziv kapsülit klinik ön tanısı bulunan ve MR (manyetik rezonans) görüntülemede inferior glenohumeral kapsüloligamentöz kompleks (IGHKK) etkilenimi ortaya konulan olgularda sonoelastografinin tanıya katkısının değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2022-Ekim 2022 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde; başta fiziksel tıp ve rehabilitasyon ile ortopedi ve travmatoloji olmak üzere klinik branş hekimleri tarafından yapılan değerlendirmede adeziv kapsülit tanısı konulan ve kas-iskelet konusunda deneyimli iki uzman radyolog tarafından yapılan değerlendirme sonucu MR görüntülemede inferior glenohumeral kapsüloligamentöz kompleks tutulumunun radyolojik kanıtı bulunan 13'ü erkek 17'si kadın toplam 30 hasta ile, klinik değerlendirme ve MR görüntüleme sonucunda adeziv kapsülit düşünülmeyen 16'sı erkek 18'i kadın 34 kişilik kontrol grubu dahil edildi. MR görüntülemeler 3 Tesla MR cihazı ile yapıldı. Sonoelastografik işlem Siemens Acuson-S2000 ultrason cihazına ait 9L4 (4-9 MHz) frekanslı lineer prob ile Virtual Touch Quantification (VTQ/ARFI) yöntemi kullanılarak yapıldı. İnferior glenohumeral kapsüloligamentöz komplekse shear wave elastografi yöntemi uygulanarak ortalama SWV (shear wave elastografi) değerleri elde edildi. İstatistiksel olarak kategorik veriler arasında karşılaştırmalar ve tamamlayıcı istatistik analizleri yapıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun inferior kapsüloligamentöz kompleksinin özellikle ön bandı olmak üzere sonoelastorafi ile sertlik derecesi m/sn cinsinden elde edildi. Yaşa ve cinsiyete göre gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.279).
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the contribution of sonoelastographic findings to the diagnosis in cases with a clinical diagnosis of adhesive capsulitis and inferior glenohumeral capsuloligamentous complex involvement in MR imaging. Material and methods: Our study was conducted at Düzce University Medical Faculty Hospital between January 2022 and October 2022; 30 patients (13 males and 17 females) diagnosed with adhesive capsulitis based on evaluations conducted by clinical specialists, primarily in the fields of physical medicine and rehabilitation, orthopedics and traumatology, and confirmed by two experienced radiologists specializing in musculoskeletal imaging through the evaluation of magnetic resonance imaging (MRI). Furthermore, a control group of 34 individuals (16 males and 18 females) was included in the study who were not suspected of having adhesive capsulitis based on clinical examination and MRI. MRI was performed using a 3 Tesla MRI device (Siemens Magnetom Skyra, Germany), and sonoelastography was performed using a Siemens Acuson-S2000 US device with the 9L4 (4-9 MHz) frequency linear probe using the Virtual Touch Quantification (VTQ/ARFI) method. Shear wave elastography method was applied to the inferior glenohumeral capsuloligamentous complex and SWV values were obtained. Statistics were applied to categorical data for comparisons and complementary analyses. Results: In the study, the degree of stiffness in m/s was obtained by sonoelastorphy, especially the anterior band of the inferior capsuloligamentous complex of the patient and control groups. There was no significant difference between the groups according to age and gender (p=0.279).