Col5a1 geni ile hareket genişliği ve yumuşak doku yaralanmaları ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the col5a1 gene and range of motion and soft tissue injuries
- Tez No: 803483
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamız, COL5A1 geni ile hareket genişliği ve yumuşak doku yaralanmaları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmamıza 18 yaş üstü elit seviye vücut geliştirme, güreş, cimnastik ve futbol spor branşlarından toplamda 100 erkek sporcu dâhil edilmiştir. Sporculara ait kan örneğinden DNA izolasyon kiti kullanılarak, izolasyon işlemi yapılmıştır. İzolasyon yapılan kan örnekleri, OMÜ KİTAM Laboratuvarında COL5A1 rs12722 BstUI için genotiplenmiştir. Gonyometre aleti kullanılarak sporcuların bel fleksiyon-ekstansiyon hareket genişliği seviyeleri ölçülmüştür. Sporcuların gonyometre ölçüm sonuçları ile COL5A1 rs12722 BstUI polimorfizm sonuçları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede ANOVA, Pearson Ki-kare ve Fisher's Exact Testleri kullanılmıştır. COL5A1 rs12722 BstUI polimorfizminin, popülasyondaki dağılımında Hardy-Weinberg dengesine dikkat edilmiştir (p>0,05). Bulgular: COL5A1 rs12722 BstUI polimorfizmi genotip dağılımı bakımından sporcuların; % 30'unun CC, % 46'sının CT, % 24'ünün ise TT genotipine sahip oldukları görülmüştür. Alel dağılımı bakımından ise sporcuların % 53'ü C aleline, % 47'si de T aleline sahiptirler. COL5A1 rs12722 BstUI polimorfizmi ile bel fleksiyonu hareket genişliği seviyesi arasında CC genotipi ve C aleli lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılıklar görülmüştür (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda, COL5A1 rs12722 BstUI polimorfizmin CC genotipi ile C alelinin, bel fleksiyonunda artan hareket genişliği seviyesi ile ilişkili olduğu sonucu bulunmuştur. Hareket genişliği seviyesinin artmasıyla sporcular yumuşak doku yaralanmalarından önemli oranda korunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study was conducted to investigate the relationship between COL5A1 gene and range of motion and soft tissue injuries. Material and Method: A total of 100 male athletes over the age of 18 from elite level bodybuilding, wrestling, gymnastics and football sports branches were included in our study. DNA isolation kit was used from the blood sample of the athletes and isolation process was performed. The isolated blood samples were genotyped for COL5A1 rs12722 BstUI in OMÜ KİTAM Laboratory. Using the goniometer instrument, waist flexion-extension range of motion levels of the athletes were measured. The goniometer measurement results of the athletes were compared with the results of COL5A1 rs12722 BstUI polymorphism. ANOVA, Pearson Chi-square and Fisher's Exact Tests were used for statistical evaluation. The Hardy-Weinberg balance was noted in the distribution of COL5A1 rs12722 BstUI polymorphism in the population (p>0.05). Findings: COL5A1 rs12722 in terms of BstUI polymorphism genotype distribution, 30% of the athletes had CC, 46% had CT and 24% had TT genotype. In terms of allele distribution, 53% of athletes have the C allele and 47% have the T allele. There was a statistically significant difference between COL5A1 rs12722 BstUI and lumbar flexion range of motion in favor of CC genotype and C allele. (p0.05). Result: In our study, it was concluded that the CC genotype of COL5A1 rs12722 BstUI polymorphism and the C allele were associated with the increased level of range of motion in lumbar flexion. With the increase in the level of range of motion, athletes can be significantly protected from soft tissue injuries.