Koklear implant kullancılarında konuşma işlemleme stratejilerinin spektral çözünürlüğe etkisi
The effect of speech processing strategies on spectral resolution in cochlear implant users
  1. Tez No: 803505
  2. Yazar: YUSUF ESMERAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Konuşma işlemleme stratejileri konuşma uyaranlarını koklear implant kullanıcısının anlamlandırabileceği elektriksel sinyallere çevirmektedir. Ancak koklear implant kullanıcıları gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamada zorluk çekmektedir. Zayıf spektral çözünürlük koklear implant kullanıcılarının gürültüde konuşmayı anlamada zorlanmasına sebep olarak gösterilebilir. Çalışmamızın amacı konuşma işlemleme stratejilerinin, spektral çözünürlük ve gürültüde konuşmayı ayırt etme arasında ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmaya 6-12 yaş aralığında 32 koklear implant kullanıcısı katılım göstermiştir. Katılımcıların koklear implantının programlanması yapılmıştır ve serbest alanda koklear implantı ile işitme eşikleri belirlenmiştir. Katılımcıların spektral çözünürlüğünü değerlendirmek için Spectral-temporally Modulated Ripple Test (SMRT) uygulanmıştır. Katılımcıların gürültüde konuşmayı ayırt etme becerisini değerlendirmek için uyaranlar Compact Disc üzerinden verilmiştir. Katılımcıların konuşma işlemleme stratejisi değiştirildikten 1 ay sonra bu testler tekrar edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda High Definition Continuous Interleaved Sampling (HDCIS) konuşma stratejisi ile Fine Structure Processing-4 (FSP4) konuşma stratejisi ile ölçülen SMRT skoru karşılaştırıldığında HDCIS ile anlamlı artış gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Speech processing strategies convert speech stimuli into electrical signals that the cochlear implant user can interpret. However, cochlear implant users have difficulty understanding speech in noisy environments. Poor spectral resolution can be cited as a reason for cochlear implant users to have difficulty understanding speech in noise. The aim of our study is to reveal whether there is a relationship between speech processing strategies, spectral resolution and speech discrimination in noise. For this purpose, 32 cochlear implant users between the ages of 6-12 participated in the study. The cochlear implant of the participants was programmed and the hearing thresholds were determined with the free field cochlear implant. Spectral-temporally Modulated Ripple Test (SMRT) was applied to evaluate the spectral resolution of the participants. Stimuli were given on the Compact Disc to evaluate the participants' ability to distinguish speech in noise. These tests were repeated 1 month after the speech processing strategy of the participants was changed. In line with the data obtained, when the High Definition Continuous Interleaved Sampling (HDCIS) speech strategy and the SMRT score measured with the Fine Structure Processing-4 (FSP4) speech strategy were compared, a significant increase was observed with HDCIS (p0.05).