Müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı dersine yönelik tükenmişlik düzeyinin incelenmesi: İç Anadolu örneği
Examination of music teacher candidates' burnout level for individual instrument lesson: The example of Central Anatolia
  1. Tez No: 803519
  2. Yazar: MERVE ZOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı dersi tükenmişlik düzeyinin belirlenmesi ve bu düzey ile“cinsiyet”,“sınıf düzeyi”,“algılanan çalgı başarısı”,“mezun olunan lise türü”,“çalgı tecrübesi ”,“çalgı dersi öğretmeni değiştirme ”,“çalgı öğretmeni ile iletişim”,“çalgıyı sevme ”,“algılanan aile desteği”,“çalgı çalışmaya uygun fiziksel ortama sahip olma”gibi değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmadaki veriler, uzman görüşlerine ve literatüre dayalı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 10 maddeli 'Kişisel Bilgi Formu' ile D. Girgin (2015)'in“Bireysel Çalgı Dersi Tükenmişlik Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılarak yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma kullanılmış, değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde varyansların normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testiyle belirlenmiştir. İki grubun karşılaştırması için MannWhitney U testi, ikiden fazla grup için Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı dersine yönelik tükenmişlik düzeylerinin çok düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca müzik öğretmeni adaylarının tükenmişlik düzeyi ile“cinsiyet”,“algılanan çalgı başarısı”,“çalgı öğretmeni ile iletişim”,“çalgıyı sevme ”,“çalgı çalışmaya uygun fiziksel ortama sahip olma”değişkenleri arasında anlamlı bir fark olduğu;“sınıf düzeyi”,“çalgı tecrübesi ”,“çalgı dersi öğretmeni değiştirme ”,“mezun olunan lise türü”ve“algılanan aile desteği”değişkenleri arasında ise anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. 'Cinsiyet' değişkenine göre kadın öğretmen adaylarının erkekler öğretmen adaylarına göre daha yüksek düzeyde bireysel çalgı tükenmişliğine sahip olduğu, 'algılanan çalgı başarısı' değişkeni açısından algılanan çalgı başarısı ne kadar yüksek ise müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı tükenmişlik düzeyinin o kadar düşük olduğu, 'çalgı öğretmeni ile iletişim' değişkenine göre çalgı öğretmeni ile iletişim iyileştikçe müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı tükenmişlik düzeyinin düştüğü, 'çalgıyı sevme' değişkeni bakımından çalgıyı sevme düzeyi ile müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı tükenmişlik düzeyinin ters orantılı olduğu, 'çalgı çalışma ortamı' değişkeni açısından çalgı çalışma ortamı şartları iyileştikçe müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı tükenmişliği düzeyinin azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the individual instrument lesson burnout level of music teacher candidates and to determine the level of“gender”,“class level”,“perceived instrument success”,“type of high school graduated”,“instrument experience”,“change instrument teacher”, It was conducted to determine the relationship between variables such as“communication with the instrument teacher”,“loving the instrument”,“perceived family support”,“having a suitable physical environment for playing the instrument”.The research is in relational screening model. The data in the research were obtained by using the 10-item 'Personal Information Form' prepared by the researcher based on expert opinions and the literature, and the“Individual Instrument Lesson Burnout Scale”of D. Girgin (2015). Percentage, frequency, mean and standard deviation were used in the analysis of the data using the SPSS package program, and whether the variances showed normal distribution in the analysis of the relations between the variables was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. MannWhitney U test was used for comparison of two groups and Kruskal Wallis H test was used for more than two groups. As a result of the research, it was concluded that the music teacher candidates' burnout levels for individual instrument lessons were very low. In addition, there is a significant difference between the burnout level of music teacher candidates and the variables of“gender”,“perceived instrument success”,“communication with the instrument teacher”,“loving the instrument”,“having a suitable physical environment for playing an instrument”; It was determined that there was no significant difference between the variables of“class level”,“instrument experience”,“change instrument teacher”,“type of high school graduated”and“perceived family support”. According to the 'gender' variable, female teacher candidates have a higher level of individual instrument burnout than male teacher candidates, the higher the perceived instrument success in terms of the 'perceived instrument success' variable, the lower the individual instrument burnout level of the music teacher candidates. According to the 'communication with the instrument teacher' variable, the individual instrument burnout level of the music teacher candidates decreases as the communication with the instrument teacher improves, the level of liking the instrument in terms of the 'loving the instrument' variable and the individual instrument burnout level of the music teacher candidates are inversely proportional, the instrument study environment in terms of the 'instrument study environment' variable. It was concluded that the individual instrument burnout level of the music teacher candidates decreased as the conditions improved.