Lisansüstü eğitime giriş sınavı kriterlerine yönelik bir içerik analizi çalışması: Müzik eğitimi bilim dalları örneği
A content analysis study on the entrance exam criteria for graduate education: An example of music education program
  1. Tez No: 803522
  2. Yazar: BEYZA ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM KALELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüksek lisans veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin niteliğini, lisansüstü eğitimin niteliğini de etkilediği bilinmektedir. Dolayısıyla lisansüstü eğitim alacak adayların seçiminde geçerli olan kriterlerin de önemli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sınav kriterlerinin incelenmesi, karşılaştırılması ve giriş sınavlarında lisansüstü eğitime öğrenci seçmek için yer alan öğretim elemanlarının sınav kriterlerine yönelik görüşlerinin bilinmesi, hem lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler hem de sınav sürecinde yer alan öğretim elemanları açısından önem arz etmektedir. Bu bilgiler ışığında araştırmanın amacı; lisansüstü müzik eğitimine giriş kriterleri ve müzik eğitimi bilim dalı başkanlarının görüşleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, üniversitelerin lisansüstü müzik eğitimi giriş kriterlerinin incelendiği ve müzik eğitimi bilim dalı başkanlarının görüşlerinin alındığı nitel bir araştırmadır. Araştırmanın lisansüstü giriş sınavlarındaki kriterleri belirleme kısmında doküman analizi, bilim başkanları görüşlerinde ise içerik analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'deki lisansüstü müzik eğitimi veren 22 üniversitenin lisansüstü giriş sınavı ilan metinleri ve bu üniversitelerde eğitim vermekte olan 16 müzik eğitimi bilim dalı başkanı oluşturmuştur. Lisansüstü giriş sınavı ilan metinlerine ait veriler, 2022 yılı Haziran ve Eylül ayları arasında üniversitelerin resmi sitelerinden elde edilmiş olup; müzik eğitimi bilim dalı başkanlarının kriterlere yönelik görüşleri araştırmacı tarafından hazırlanmış olan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversitelerin lisansüstü giriş sınavlarındaki kriterlerin yüzdelik etkilerinde ve baraj puanlarında çeşitlilik olduğu görülmüştür. Üniversitelerin ve bilim dalı başkanlarının; ALES puanı yüzdelik etkisi, ALES baraj puanı, yabancı dil puanı yüzdelik etkisi, yabancı dil baraj puanı, bilim sınavı puanı yüzdelik etkisi, bilim sınavı baraj puanı, genel başarı baraj puanı, yazılı sınav içerikleri, sözlü, performans, uygulama sınavı içerikleri ve kontenjanlara ilişkin kararlarının genel olarak ortak olduğu görülmüştür. Fakat üniversitelerin belirledikleri not ortalaması puanı yüzdelik etkisi, not ortalaması baraj puanı, yazılı sınav ve sözlü, performans, uygulama sınavı yüzdelik etkisi ve baraj puanı ve ilan metinlerine yönelik kararları ve bilim dalı başkanlarının bu kriterlere yönelik kararlarında ise farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the quality of the students who want to get a master's or doctorate education also affects the quality of postgraduate education. Therefore, it is known that the criteria valid in the selection of candidates who will receive graduate education are also important. For this reason, it is important to examine and compare the exam criteria and to know the opinions of the lecturers who take part in the entrance exams to select students for graduate education on the exam criteria, both for the students who want to receive graduate education and for the lecturers who take part in the exam process. In the light of this information, the aim of the research is to examine the relationship between the entrance criteria to graduate music education and the opinions of the music education department heads. This is a qualitative study that examines the entrance criteria for graduate music education in universities and gathers the opinions of music education department heads. Document analysis was used to determine the criteria for graduate entrance exams, while content analysis and descriptive analysis were used to analyze the opinions of department heads. The study group consisted of the announcement texts of graduate entrance exams from 22 universities in Turkey that offer graduate music education, and 16 music education department heads who teach at these universities. The data for the announcement texts were obtained from the official websites of universities between June and September 2022, and the opinions of the department heads regarding the criteria were collected through a semi-structured interview form prepared by the researcher. According to the study results, there was diversity in the percentage effects and threshold scores of the criteria in graduate entrance exams of universities. It was observed that the universities and department heads generally had similar decisions regarding the percentage effect of ALES score, ALES threshold score, foreign language score percentage effect, foreign language threshold score, science exam score percentage effect, science exam threshold score, general success threshold score, written exam contents, oral, performance, and practice exam contents, and decisions regarding quotas. However, there were differences in the percentage effect of determined grade point average score, grade point average threshold score, written, performance, and practice exam percentage effect and threshold score, decisions regarding announcement texts among universities, and decisions of department heads regarding these criteria.