6-9 yaş grubu ritmik cimnastik ve judo sporcularının motor yeterlilik farklarının incelenmesi
Examination of motor competence differences of -9 age group rhythmic gymnastics and judo athletes.
- Tez No: 803570
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Antrenmanlı olan 6-9 yaş aralığı ritmik cimnastik ve judo sporcularının motor yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve yöntem: Araştırmaya 25 judo, 26 ritmik cimnastik toplam 51 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik Testi ikinci sürümü Kısa Formu (BOT-2 KF) kullanılmıştır. Tüm veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir Bulgular: Çalışmada ince motor doğruluk, ince motor entegrasyon,el becerisi, bilateral koordinasyon, denge, hız ve çeviklik, üst ekstremite koordinasyonu, dayanıklılık şeklinde 8 test uygulanmıştır. Araştırmaya katılan ritmik jimnastik ve judo sporcularının %62,7'si (n=32) kız, %37,3'ü (n=19) erkektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between the motor competencies of rhythmic gymnastics and judo athletes aged 6-9 years who train. Materials and methods: The research constitutes 25 judo, 26 rhythmic gymnastics, totally 51 athletes. As a data collection tool in the research eda used Short Form of Bruininks-Oseretsky Engine Proficiency Test second edition ( BOT-2 KF ).All data were analyzed using SPSS 25.0 statistical package program. Results: In the study, 8 tests such as fine motor accuracy, fine motor integration, dexterity, bilateral coordination, balance, speed and agility, upper extremity coordination, endurance were applied.