Kas invaziv olmayan mesane kanserli, intravezikal BCG tedavisi alan hastalarda, rekürrensi öngörmede hematolojik parametreler ile, idrarda T hücresi ve myeloid türevi baskılayıcı hücre oranlarının rolünün araştırılması
Investigation of the role of hematological parameters and urine T cell and myeloid-derived suppressor cell ratios in predicting recurrence in patients with non-muscle invasive bladder cancer receiving intravesical BCG treatment.
  1. Tez No: 870432
  2. Yazar: MECİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ODABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: İntravezikal Bacillus Calmette-Guerin (BCG) tedavisi Kasa invaze olmayan mesane kanserli (KİOMK) hastalarda rekürrens ve progresyonu azalttığı gösterilen etkili bir tedavi yöntemidir. KİOMK hastalarda prognoz ve rekürrensi belirlemek için geliştirilen skorlama modelleri mevcuttur. Bunları modelleri geliştirmek ve Mesane Kanserli (MK) hastalarda prognozu ve rekürrensi daha iyi tespit edebilmek için, hematolojik parametrelerin değerini analiz eden ve intravezikal BCG tedavisinin yarattığı lokal immün yanıt sonucunda idrar da tespit edilen farklı hücrelerin rolü üzerine yapılan çalışmalar mevcuttur. Yaptığımız çalışmada MK'de, inflamasyon ve immünolojik değerlendirmenin eksik yönü üzerinde duruldu. Hematolojik parametrelerden inflamasyonun önemli bir belirteci olan Nötrofil-Lenfosit oranı (NLR) ve Lenfosit-Monosit oranı (LMR) nın yanı sıra idrar örneklerinin flowsitometride çalışılması ile elde edilen T hücresi ve Myeloid Türevi Baskılayıcı Hücre (MDSC) oranını rekürrensi öngörmede kullanılması ve hastaya özgü tedavi ve takibi planlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022 tarihleri ile Ocak 2023 tarihleri arasında Mesane Kanseri tanısı konulan ve BCG tedavisi alması kararlaştırılan toplam 88 hasta çalışmaya alındı. Transüretral Mesane Kanseri Rezeksiyonu (TUR-M) öncesi yapılan 2 tam kan sayımının ortalamasından elde edilen NLR, LMR değerleri ve ilk indüksiyon BCG öncesi ve sonrası ile 6. BCG öncesi ve sonrası idrar numuneleri alındı. İdrar numunelerinin Flowsitometri cihazında analizi yapılıp elde edilen T hücresi ile MDSC oranlarının rekürrens ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 88 hastanın 6 tanesi çalışma süresince MK dışında bir nedenden ötürü yaşamını yitirmiş, 5 tanesi düzenli takiplerine gelmediği yada başka bir merkezde takip olduğu için çalışma dışı bırakılmıştır. Kalan 77 hastanın ortalama 18 ay süren takiplerinde 12 hasta rekürrens göstermiş ve 65 hastada ise nüks izlenmemiştir. Bu grupların MK de rekürrens ile ilişkili olduğu bilinen Klinik ve Histopatolojik verileri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. 1. BCG öncesi ve 6. BCG sonrası alınan idrarda elde edilen T/MDSC oranı aynı grup hastada karşılaştırılmıştır. Rekürrens görülmeyen grupta son alınan tahlilde bu oranda anlamlı bir artış tespit edildi. Benzer şekilde idrarda MDSC/Total Hücre oranında, BCG tedavisi öncesi alınan idrara kıyasla tedavi sonrası alınan idrarda, rekürrens görülmeyen hasta grubunda anlamlı derecede azalma tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma MK'de BCG'nin ortaya çıkardığı immünmodülasyon ve bunun rekürrens ile olan ilişkisini ortaya koyacak sonuçlar vermiş olup, daha geniş hasta serili çalışmalar ile hastalarda tümör seyrini değiştirecek tedavi metotların tespit edilmesine ışık tutabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intravesical Bacillus Calmette-Guerin (BCG) treatment is an effective treatment method that has been shown to reduce recurrence and progression in patients with non-muscle invasive bladder cancer (NMBC). There are scoring models developed to determine prognosis and recurrence in NMIBC patients. In order to develop these models and better detect prognosis and recurrence in Bladder Cancer (BC) patients, there are studies analyzing the value of hematological parameters and the role of different cells detected in urine as a result of the local immune response created by intravesical BCG treatment. In our study, we focused on the missing aspects of inflammation and immunological evaluation in BC. Neutrophil-Lymphocyte ratio (NLR) and Lymphocyte-Monocyte ratio (LMR), which are important markers of inflammation among hematological parameters, as well as T cell and Myeloid Derived Suppressor Cell (MDSC) ratio obtained by studying urine samples in flow cytometry, can be used to predict recurrence and patient-specific treatment and planning follow-up. Material-Method: A total of 88 patients who were diagnosed with Bladder Cancer and receive BCG treatment between January 2022 and January 2023 were included in the study. NLR and LMR values obtained from the average of 2 complete blood counts of the patients before Transurethral Bladder Cancer Resection (TUR-B) and urine samples before and after the first induction BCG and before and after the 6th BCG were taken. Urine samples were analyzed on the Flowcytometry device and the relationship between the T cell and MDSC ratios obtained and recurrence was investigated. Results: Of the 88 patients included in the study, 6 died due to a reason other than BC during the study, and 5 of them were excluded from the study because they did not come for regular follow-up or were followed up in another center. During the follow-up of the remaining 77 patients, which lasted an average of 18 months, 12 patients showed recurrence and no recurrence was observed in 65 patients. No significant difference could be detected between the clinical and histopathological data of these groups, which are known to be associated with recurrence in BC. The T/MDSC ratio obtained in the urine taken before the 1st BCG and after the 6th BCG was compared in the same group of patients. A significant increase in this rate was detected in the last analysis in the group without recurrence. Similarly, a significant decrease in the MDSC/Total Cell ratio in urine was detected in the urine collected after BCG treatment compared to the urine taken before BCG treatment, in the patient group without recurrence. Conclusion: This study has yielded results revealing the immunomodulation caused by BCG in BC and its relationship with recurrence, and we think that studies with a larger patient series may shed light on the identification of treatment methods that will change the course of the tumor in patients.