Eş zamanlı (Konkomitan) kardiyovasküler hastalıkları olan akciğer kanseri tanısı almış hastalarda kombine ve iki basamaklı cerrahi prosedürlerin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of combined and two step surgical procedures in patients diagnosed with lung cancer with concommonian cardiovascular diseases
- Tez No: 803680
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER OKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İlerleyen yaş ortalaması ve ortak risk faktörleri dünya çapında yüksek ölüm oranlarına sahip iki hastalık grubu olan koroner arter hastalığı (KAH) ve akciğer kanserinin görülme sıklığını da arttırmıştır. Çalışmanın amacı konkomitan kardiyovasküler hastalıkları ve akciğer kanseri bulunan hastalarda, hasta özelinde ideal tedavi yaklaşımını bulmaktır. Farklı prosedürlerin perioperatif mortalite ve sağkalım açısından karşılaştırılması, koroner arter hastalığı şiddetinin ve akciğer kanseri evresinin sağ kalıma etkilerinin ortaya konulması, hangi hastaya hangi yaklaşımın daha doğru olduğu hususunda fikir verecektir. Gereç ve Yöntem: 2005-2019 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde KHDAK ön tanısı veya patolojik tanısı sebebiyle cerrahi rezeksiyon uygulanmış, konkomitan kardiyovasküler hastalıkları olan 308 hasta retrospektif olarak epikrizler, ameliyat notları ve patolojik inceleme raporları taranarak bulundu. Dahil etme kriterlerimize uyan 87 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Gerek kalp yönünden gerekse akciğer yönünden ayrı ayrı tanılar ve cerrahi endikasyonlar konuldu. Hastanemizin multidisipliner konseyinde , her iki cerrahinin de ertelenemeyeceği, başka tedaviden fayda görmeyecek hastalar için eş zamanlı operasyonlar değerlendirildi. Eş zamanlı operasyon gerekliliği görülmeyen hastalarda cerrahi öncelik önerileri alınarak aşamalı tedavi planlaması yapıldı. Tüm cerrahi rezeksiyon materyallerinde histopatolojik inceleme yapıldı. Akciğer kanseri evrelemesi uluslararası 8. TNM evreleme sistemine göre yapıldı. İstatistiksel analizler için İBM SPSS STATİSTİCS 22.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) kullanıldı. Sağkalım incelemelerinde Mann Whitney U ve Kaplan Meier Sağkalım Analizi Log Rank testi kullanıldı. Sağkalım için başlangıç noktası olarak akciğer rezeksiyonu tarihi ve bitiş noktası olarak ölüm tarihi veya son takip tarihi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Pearson Ki- Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: İncreasing average age and common risk factors have also increased the incidence of coronary artery disease (CAD) and lung cancer, two disease groups with high mortality rates worldwide. The aim of the study is to find the ideal treatment approach for patients with concomitant cardiovascular diseases and lung cancer. Comparing different procedures in terms of perioperative mortality and survival, revealing the effects of coronary artery disease severity and lung cancer stage on survival will give an idea about which approach is more appropriate for which patient. Materials and Methods: Between 2005-2019, 308 patients with concomitant cardiovascular diseases who underwent surgical resection due to a pre-diagnosis or pathological diagnosis of NSCLC in the Department of Thoracic Surgery of the University of Health Sciences Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital were retrospectively analyzed with epicrisis, surgical notes and pathological findings found by scanning inspection reports. 87 patients who met our inclusion criteria constituted the study group. Separate diagnoses and surgical indications were made both in terms of heart and lungs. In the multidisciplinary council of our hospital, simultaneous operations were evaluated for patients in whom both surgeries could not be postponed and would not benefit from other treatment. In patients who did not require simultaneous operation, surgical priority recommendations were taken and a gradual treatment planning was made. Histopathological examination was performed on all surgical resection materials. Lung cancer staging was done according to the 8th international TNM staging system. IBM SPSS STATISTICS 22.0 program was used for statistical analysis. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) were used while evaluating the study data. Mann Whitney U and Kaplan Meier Survival Analysis Log Rank test was used for survival analysis.The date of lung resection was used as the starting point for survival, and the date of death or last follow-up was used as the end point. Pearson Chi-Square test was used to compare qualitative data.