Adeziv kapsülitli hastalarda omuza uygulanan radyal ekstrakorporeal şok dalgasının ağrı, yaşam kalitesi, eklem hareket açıklığı ve korakohumeral ligaman kalınlığı üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of radial extracorporeal shock wave applied to the patients shoulder with adhesive capsulitis on pain, quality of life, joint range of motion and coracohumeral ligament thickness
  1. Tez No: 803683
  2. Yazar: SEFA DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BANU KURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Adeziv kapsülitli (AK) hastalarda omuza uygulanan radyal ekstrakorporeal şok dalgasının ağrı, fonksiyonel durum, eklem hareket açıklığı ve adeziv kapsülitin patogenezinde de rol oynayan ve görüntülemede bir parametre olarak kullanılan korakohumeral ligaman kalınlığı üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Klinik olarak AK tanısı konulmuş 52 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar dijital tabanlı randomizasyon programı kullanılarak iki gruba randomize edilmiştir. İlk gruba haftada 1 seans olmak üzere 4 hafta süre ile omuza radyal ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (rESWT) verilmiştir. İkinci gruba da aynı şekil ve sürede sham rESWT verilmiştir. Her iki gruba haftada 5 seans olmak üzere 2 hafta süre ile (toplam 10 seans), 20 dakika sıcak uygulama, 20 dakika transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) şeklinde fizik tedavi ve egzersiz programı verilmiştir. Tüm hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 4. - 8. haftalarda Vizüel Analog Skala (VAS), Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (Shoulder Pain and Disability Index-SPADI) ağrı ve fonksiyon açısından değerlendirilmiştir. Omzun aktif ve pasif eklem hareket açıklığı (EHA), ultrasonografi (USG) aracılığıyla korakohumeral ligaman kalınlığı (KHL) ölçülmüştür. Bulgular: Kontrol ve rESWT gruplarının tedavi öncesi, 4. hafta ve 8. hafta VAS, SPADİ Ağrı, Disabilite ve Toplam ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p=0,0001). Her iki grupta da tedavi öncesi VAS, SPADİ ortalamaları 4. hafta ve 8. hafta ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,0001), 4. hafta VAS, SPADİ ortalamaları 8. hafta ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,0001). rESWT Grubunun 4. hafta ve 8.hafta VAS, SPADİ ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). Kontrol ve rESWT gruplarının tedavi öncesi, 4. hafta ve 8. hafta omuz aktif, pasif EHA ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı değişim gözlenmiştir (p=0,0001). Her iki grupta da tedavi öncesi omuz aktif, pasif EHA ortalamaları 4. hafta ve 8. hafta ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p=0,0001). rESWT Grubunun 4. hafta ve 8.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to investigate the effect of radial extracorporeal shock wave therapy applied to the shoulder in patients with adhesive capsulitis (AC) on pain, functional status, range of motion, and coracohumeral ligament thickness, which is a parameter used in imaging and plays a role in the pathogenesis of AC. Materials and Methods: 52 patients with clinical diagnosis of AC were included in the study. Patients were randomized into two groups using a digital-based randomization program. Radial extracorporeal shock wave therapy (rESWT) was given to the shoulder for 4 weeks, once a week, in the first group. The second group was given sham rESWT in the same manner and time. Both groups were given physical therapy and exercise program in the form of 20 minutes of hot pack, 20 minutes of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) for 2 weeks, 5 sessions per week (10 sessions in total). VAS (Visual Analog Scale), Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) were evaluated in terms of pain and function of all patients before and after the treatment at 4th to 8th weeks. Active and passive range of motion (ROM) of the shoulder and coracohumeral ligament thickness (CHL) were measured by ultrasonography (USG). Results: A statistically significant difference was observed between the mean of VAS, SPADI Pain, Disability and Total before treatment, at 4th week and 8th week of the control and rESWT groups (p=0.0001). In both groups, the mean of VAS and SPADI before the treatment was found to be statistically significantly higher than the mean of the 4th and 8th weeks (p=0.0001). The mean of VAS and SPADI at Week 4 were found to be statistically significantly higher than the mean of Week 8 (p=0.0001). The mean of VAS and SPADI in the rESWT Group at Week 4 and Week 8 were statistically significantly lower than the control group (p=0.0001). A statistically significant difference was observed between the mean of active and passive shoulder ROM of the control and rESWT groups before the treatment, at the 4th and 8th weeks (p=0.0001). In both groups, the mean of active and passive ROM of the shoulder before the treatment was found to be statistically significantly lower than the mean of the 4th and 8th weeks (p=0.0001).