Rehberlik ve araştırma merkezlerinde çalışan psikolojik danışmanların iş ve yaşam doyumlarının örgütsel değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of job and life satisfaction of counselors working in guidance and research centers in terms of organizational variables
  1. Tez No: 803711
  2. Yazar: ASİYE DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) çalışan psikolojik danışmanların iş ve yaşam doyumu düzeyleri ile psikolojik sermaye ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın alt amaçları; RAM'da çalışan psikolojik danışmanların iş ve yaşam doyumu düzeylerinin cinsiyet, eğitim düzeyi meslekte görev süresi, RAM'da görev süresi ve RAM'da görev yapılan bölüme göre anlamlı bir fark gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı 203 RAM'da görev yapan 428 psikolojik danışmandan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Örgütsel Sessizlik Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. RAM'da çalışan psikolojik danışmanların iş ve yaşam doyumlarının psikolojik sermaye ve örgütsel sessizlik tarafından yordanıp yordanmadığının incelenmesi amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan psikolojik danışmanların iş ve yaşam doyumlarının cinsiyet, eğitim düzeyi ve RAM'da görev yapılan bölüme göre anlamlı fark gösterme durumu İlişkisiz Örneklemler T-Testi ile incelenmiştir. Katılımcıların iş ve yaşam doyumu düzeylerinin görev süresi ve RAM'da görev süresine göre anlamlı bir fark gösterme durumu ise Tek Yönlü Varyans Analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, iş ve yaşam doyumu psikolojik sermaye tarafından olumlu yönde ve anlamlı düzeyde; örgütsel sessizlik tarafından ise olumsuz yönde ve anlamlı düzeyde yordanmaktadır. Ayrıca RAM'da çalışan psikolojik danışmanların iş doyumu düzeyleri cinsiyet ve meslekte görev süresine göre anlamlı fark göstermektedir. Son olarak RAM'da çalışan psikolojik danışmanların yaşam doyumu düzeyleri RAM'da görev süresine göre anlamlı fark göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between job and life satisfaction levels, psychological capital and organizational silence of counselors in the Guidance and Research Centers (GRC). The sub-objectives of the study are to examine whether the job and life satisfaction levels of counselors working in GRC differ significantly according to gender, education level, tenure in the profession, tenure in the GRC and the department in the GRC. The study group of the research consists of 428 counselors working in 203 GRC of Ministry of National Education in 2022-2023 academic year. The data of the study were collected through the Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale, Life Satisfaction Scale, Psychological Capital Scale and Organizational Silence Scale. Multiple regression analysis was used to determine whether the job and life satisfaction of counselors working in the GRC was predicted by psychological capital and organizational silence. Whether the job and life satisfaction of counselors who constituted the study group differs significantly according to gender, education level and the department in the GRC was analyzed with the t-test for unrelated samples. Whether the job and life satisfaction levels of the participants differs significantly according to tenure in the profession and tenure in the GRC was analyzed by One-way analysis of variance (ANOVA). Results suggested that job and life satisfaction were predicted by psychological capital positively and significantly; also job and life satisfaction were predicted negatively and significantly by organizational silence. Also the job satisfaction levels of the counselors differs significantly in terms of gender and tenure in the profession. Lastly, the life satisfaction levels of the counselors working in the CRC differs significantly in terms of tenure in the GRC.