Mesane kanserlerinde re-transüretral rezeksiyonu öncesi flor-18 fluorodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi ve multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme'nin yeri ve sonuçlarının patoloji sonuçları ile karşılaştırılması
Availability of flor-18 fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computerized tomography and multiparametric magnetic resonance imaging before re-transurethral resection in bladder cancers and comparison of results with pathology results
- Tez No: 803742
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Re-TUR ameliyatı öncesi çekilen F-18 FDG PET/BT ve MpMRG sonuçlarını Re-TUR patolojisi ile karşılaştırarak olası rezidü kanserin varlığını tespit edebilmek. Gereç ve Yöntem: 2021-2023 yılları arasında ilk defa mesane kanseri tanısı alan ve endikasyon dâhilinde Re-TUR planlanan 30 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastalar TUR ameliyatından sonra 2 hafta boyunca non-steroid anti-enflamatuvar ilaç kullandı. Re-TUR ameliyatından 1 hafta önce ayrı günlerde F-18 FDG PET/BT ve MpMRG çekildi. İlk ameliyattan 6 hafta sonra Re-TUR ameliyatı yapıldı. Çekim sonuçları patoloji sonuçları ile değerlendirilerek duyarlılık ve uyum analizleri yapıldı. Bulgular: Rezidü mesane kanseri varlığı için F-18 FDG PET/BT sonuçlarına göre duyarlılık 75%, özgüllük 79%, pozitif prediktif değer 80%, negatif prediktif değer 73% ve kappa uyum katsayısı 0,533 olarak hesaplandı (p=0,002). Kappa uyum istatistiksel olarak anlamlı orta derecede uyumlu bulundu. MpMRG sonuçlarına göre ise duyarlılık 58%, özgüllük 50%, pozitif prediktif değer 63%, negatif prediktif değer 44% ve kappa uyum katsayısı 0,082 olarak hesaplandı (p>0,05). Sonuç: Bu çalışmaya göre F-18 FDG PET/BT'nin mesane kanserlerinde TUR sonrası rezidü tümör varlığını göstermede MpMRG yöntemine kıyasla daha etkin olduğu tespit edildi. Tedavi ve takibin planlanmasında Re-TUR ameliyatı için çok yüksek risk taşıyan hastaların bu işlem yerine F-18 FDG PET/BT ile değerlendirilmesi düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To detect the presence of possible residual cancer by comparing the results of F-18 FDG PET/CT and MpMRI taken before Re-TUR surgery with Re-TUR pathology. Materials and Methods: 30 patients who were diagnosed with bladder cancer for the first time between 2021 and 2023 and were planned to have Re-TUR within the indication were included in the study. The patients used non-steroidal anti-inflammatory drugs for 2 weeks after TUR surgery. F-18 FDG PET/CT and MpMRI were taken on separate days 1 week before the re-TUR operation. Re-TUR was performed 6 weeks after the first operation. Sensitivity and compliance analyzes were performed by evaluating the extraction results with the pathology results. Results: For the presence of residual bladder cancer, the sensitivity was 75%, the specificity was 79%, the positive predictive value was 80%, the negative predictive value was 73%, and the kappa coefficient of agreement was 0.533 according to the F-18 FDG PET/CT results (p=0.002). Kappa concordance was found to be statistically significant and moderately concordant. According to MpMRI results, sensitivity was 58%, specificity was 50%, positive predictive value was 63%, negative predictive value was 44%, and kappa coefficient of agreement was 0.082 (p>0.05). Conclusion: According to this study, F-18 FDG PET/CT was found to be more effective than MpMRI in demonstrating the presence of residual tumor after TUR in bladder cancers. In the planning of treatment and follow-up, patients with very high risk for Re-TUR surgery may be considered with F-18 FDG PET/CT instead of this procedure.