Acil Servise Başvuran Stemi Olan Hastalarda Bazı Risk Skorlama Sistemlerinin Prognoz Üzerindeki Etkinliğinin Araştırılması
Investigating of the Effectiveness of Some Risk Scoring Systems on Prognosis in Patients with ST-Elevation Myocardial Infarction (STEMI) Presenting to the Emergency Department.
- Tez No: 803789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (STEMİ) tanısı konulan hastalarda, TREWS, MEWS, NEWS2, REMS, TİMİ, proACS ve C-ACS skorlama sitemlerinin hastaların prognozunu öngörmede etkili olup olmadığının araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli olarak 3. basamak bir acil servisine, 01.07.2021-30.06.2022 tarihleri arasında başvuran ve STEMİ tanısı alan hastalar prospektif olarak incelendi. Hastaların ölçülen TREWS, MEWS, NEWS2, REMS, TİMİ, proACS ve C-ACS skorlarının, ilk 24 saat ve 30. günlerdeki mortalite tahmin performansları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya kriterleri karşılayan toplam 213 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to investigate the effectiveness of scoring systems such as TREWS, MEWS, NEWS2, REMS, TIMI, proACS, and C-ACS in predicting the prognosis of patients diagnosed with ST-elevation myocardial infarction (STEMI). Materials and Methods: A prospective study was conducted at a tertiary care emergency department, involving patients who presented between 01.07.2021-30.06.2022, and were diagnosed with ST-elevation myocardial infarction (STEMI). The measured scores, including TREWS, MEWS, NEWS2, REMS, TIMI, proACS, and C-ACS, were evaluated for their predictive performance in estimating mortality within the first 24 hours and at 30 days. Results: A total of 213 patients meeting the criteria were included in the study.