Neoadjuvan kemoterapi alan lokal ileri evre mide kanseri hastalarında tedavi yanıtını ve prognozu predikte eden faktörler
Factors predictioning the treatment response and prognosis in patients with local advanced stomach cancer receiving neoadjuvan chemotherapy
- Tez No: 803790
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Lokal ileri evre mide kanserlerinde standart tedavi yaklaşımı neoadjuvan kemoterapi sonrası cerrahidir. Bu çalışmada neoadjuvan kemoterapi alan lokal ileri evre mide kanseri hastalarında tedavi yanıtını ve prognozunu predikte eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 01 Ocak 2014-01 Aralık 2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğe başvuran lokal ileri mide adenokanser tanısı olup neoadjuvan kemoterapi alan toplam 71 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, klinikopatolojik özellikleri ve çeşitli laboratuar parametreleri hastane kayıtlarındaki bilgiler doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The standard treatment approach in locally advanced gastric cancer is surgery after neoadjuvant chemotherapy. In this study, it was aimed to investigate the factors that predict treatment response and prognosis in patients with locally advanced gastric cancer receiving neoadjuvant chemotherapy. Materials and Methods: A total of 71 patients with locally advanced gastric adenocarcinoma who applied to the Dicle University Medical Faculty Medical Oncology outpatient clinic between January 01, 2014 and December 01, 2022 and received neoadjuvant chemotherapy were included in this study. Demographic data, clinicopathological characteristics and various laboratory parameters of the patients were examined in accordance with the information in the hospital records.