Erken ve orta ergenlik dönemindeki öğrencilerde kendine zarar verme davranışının toplum taraması
Society screening of nonsuicidal self-injury behaviors among early and middle adolescent students
- Tez No: 803807
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Kendine zarar verme davranışının (KZVD) sıklığı gittikçe artmakta olup bu davranış ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Bu yaş grubunda, davranışın sıklığı ve özellikleri ile ilgili ülkemizde yapılmış az sayıda toplum çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmada İzmit merkez ilçesinde KZVD' ının yaygınlığı ve özelliklerine ek olarak davranışın aile işlevselliği ve gencin ruhsal durumu ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca davranışın erken ergenlik döneminde başladığı ve bu dönemde yapılacak önleyici çalışmaların davranışın sıklığını azaltacağı düşünülüp başlangıç yaşı ve başlatan nedenlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Katılımcılara sırasıyla araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu, aile değerlendirme ölçeği ve 11-18 yaş gençler için kendini değerlendirme ölçeği verilmiştir. KZVD' ı olan gençlere ek olarak kendine zarar verme davranışı değerlendirme envanteri uygulanmıştır. İzmit merkez ilçedeki seçilen 7., 8., 9. ve 10. sınıfa giden 555 öğrencinin ölçekleri çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan gençler arasında KZVD' ı sıklığı %11.4 (63) olarak bulunmuştur. Kendine zarar veren 63 kişinin 41'i kız, 22' si erkek olarak bulunmuştur. KZVD' ı başlama yaşı 12.4 ±1.87 olarak saptanmıştır. En sık gözlenen davranış sert bir yere çarpma olarak bulunmuştur. Kızlarda en sık kesme, erkeklerde sert bir yere çarpma bulunmuş olup KZVD' ı şekilleri ile cinsiyet özellikleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. KZVD' ı gençlerde ruhsal sorunlar, aile işlevselliği ve olumsuz kişilerle arkadaşlık yapma ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Tartışma: Çalışmamızda saptanan KZVD' ı oranı yazında saptanan çalışmaların sonuçlarından daha düşük bulunmuştur. Bu durumun bir çok çalışmanın lise öğrencileriyle yapılması, bizim çalışmamızın ise erken ve orta ergenlik dönemini kapsamasından kaynaklanmış olabileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak; zarar verme davranışının sıklığı ve özellikleri bu yaş grubuyla yapılacak diğer çalışmalarla netleşecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalance of self injurious behavior is increasing. This behavior may cause serious consequences. In our country small number of society study researchs frequency and characteristics of this behavior in this age group. This study aimed to investigate prevalance and features of this behavior, relation with family function and adolescent's mental disorder in the central district of İzmit. In addition, researchers assumes that behavior begins in early adolescence and preventive works may reduce the frequency of behavior. Therefore the age of onset and the initiators of the behavior investigated. Method: Sociodemographic data form prepared by the researcher, family assessment scale, youth self report given respectively to the participants. And adolescents who have self injurios behavior answer inventory of self-injurious behavior assessment. 555 students that are attending selected 7., 8., 9. and 10. classes in the central distrinct of İzmit, were included. Results: Among adolescents participating in the study prevalance of self injurious behavior found % 11.4 (63). 41 of 63 students who self harm were girls, 22 were boys. Age of onset of behavior found 12.4 ±1.87. The most frequently observed behavior was found to be hitting a hard place. Cutting is the most frequent behavior in girls, hitting a hard place in boys. But a significant difference between the forms of self-injurious behavior is not determined by gender. A significant relation between self injurious behavior and mental disorders, family functioning, make friendship with negative people. Discussion: Rates found in this study was lower than the results of the studies identified in the literatüre. This results may be caused by other studies made with high school students, but our study has made with early and middle adolescence. As a result prevalence and features of this behavior will be clarified by studies which will make with this age group.