Gülyağının su fazında kalma süresinin bazı alkollerin miktarları üzerine etkisi
- Tez No: 28356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖLYA?ININ SU FAZINDA KALMA SURESİNİN BAZI ALKOLLERİN MİKTARLARI ÜZERİNE ETKİSİ Derya ŞENCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ali BAYRAK 1993, Sayfa: 42 Jüri : Doç. Dr. Al i BAYRAK : Prof.Dr. Adem ELGÜN : Prof.Dr. Neşet ARSLAN Bu çalışmada, gülyağının su fazında kalma süresinin, önemli terpen alkollerin miktarları üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, materyal olarak, gül ( Rosa damascena Miller ) çiçeklerinden destilasyonla elde edilendestilattan, farklı bekletme süreleri sonunda gülyağı ve gülsuyu örnekleri alınmıştır, örneklerin kırılma indisleri ve nispi yoğunlukları tespit edilmiştir. Örneklerdeki sitronellol, nerol, jeraniol ve feniletil alkol miktarları gaz kromatograf isiyle belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, destilatı bekletme süresi boyunca, su fazı ile yağ fazı arasında sürekli etkileşimin olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, gülyağını su fazında bekletme süresinin, sıcaklık ve pH'ya bağlı olarak, gülyağı ve gülsuyu örneklerindeki bazı alkollerin (sitronellol, nerol, jeraniol ve feniletil alkol) miktarları üzerine etkili olduğu kanısına varılmıştır. Farklı bileşim ve kaliteye sahip gülyağı ve gülsuyu elde edilmesi amacıyla, hammadde özellikleri ve üretim metodları gibi kriterler yanında, sıcaklık, pH ve bekletme süresinin de dikkate alınması gerektiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Gül {Rosa damascena Miller;, damıtma, gülyağı, gülsuyu, bekletme, fiziksel indisler, terpen alkoller, gaz kromatografisi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS EFFECT OF CONTACT DURATION OF WATER-PHASE WITH ROSE OIL ON THE CONTENTS OF SOME ALCOHOLS Derya ŞENCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Food Science and Technology Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Ali BAYRAK Year : 1993, Page : 42 Jury : Assoc. Pof.Dr.Ali BAYRAK : Prof.Dr. Adem ELGÜN : Prof.Dr. Neşet ARSLAN In this research, the waiting period of rose {Rosa damascena Miller) oil in the water phase was evaluated on the contents of some of terpene alcohol. The examples of rose oils (attar) and rose waters taken from distillateIV produced by distillation from the rose petals were used as a material. The refractive index and relative density of the samples were measured. The citronellol, nerol, geraniol and phenethyl alcohol contents of the samples were determined by gas chromatography. The results of research pointed out that there was a continuos interaction between the water phase and the oil phase during the keeping period of distillate. By the gas chromatographic analyses, it was conclude that the keeping period of some samples in the water phase has an effect on the contents of some alcohols (citronellol, nerol, geraniol and phenethyl alcohol) contained by rose oil (attar) and rose waters. In order to produce with different composition and quality of rose oil and rose water, not only the quality of raw material and production method, but also temperature, pH and keeping period should be taken in to account. KEY WORD : Rose (Rosa damascena Miller), distillation, rose oil, rose water, keeping period, physical indexes, terpene alcohol, gas chromatography.