Adana yerel basınında çalışan kadın gazetecilerin sorunları
Problems of female journalists working in Adana local press
- Tez No: 803848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Adana yerel basınında çalışan kadın gazetecilerin sorunlarının incelenmesi üzerine yapılan bu araştırma ile kadın gazetecilerin yaşadıkları sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Kadın gazetecilerin mesleki problemlere karşı geliştirdikleri çözümler, cinsiyet temelli sorunlara yaklaşımları ve yerel basında gazeteci olmak hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, Adana ili yerel basın yapısı hakkında bilgi sahibi olmak ve kadın gazetecilerin sorunlarını ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında veriler, iki ayrı yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden,“derinlemesine görüşme tekniği”kullanılarak 15 kadın gazeteciyle yapılan görüşmeler, kadın gazetecilerin konu hakkındaki düşüncelerini ve tecrübelerini bizzat aktarmasına olanak sağlamış olup sorunların doğru biçimde belirlenmesine imkân tanımıştır. Araştırma çerçevesinde tespit edilen sorunlar, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sosyal rol kuramı bağlamında değerlendirilmiştir. Yerel basının genel yapısı hakkında bilgi toplamak için ulaşılan tüm basın çalışanlarına, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ), (Zeyneloğlu ve Terzioğlu, 2011) kullanılarak anket çalışması uygulanmıştır. Ankete, Adana ilinde çalışan toplam 91 basın mensubu katılım sağlamıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, tablolarla açıklanmıştır. Anket çalışmasına göre kadın gazetecilerin, erkeklere göre daha yüksek düzeyde, eşitlikçi cinsiyet tutumuna sahip olduğu, sonucuna ulaşılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerden kadın gazetecilerin, yerel basın alanında mobbing, dışlanma, yıldırma gibi toplumsal cinsiyet ayrıma dayalı sorunlar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Kadın gazetecilerin, çoğunlukla haber kaynakları ve işverenler tarafından olmak üzere, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kaldıkları belirlenmiştir. Araştırma, tüm bu sorunlara ışık tutması ve yerel basında cinsiyet eşitliğini güçlendirmek adına çözüm önerileri sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to investigate and identify the issues encountered by female journalists working for the local press at Adana. The solutions that female journalists came up with for their professional issues, their approach to gender-based issues, and their opinions about being journalists for the local press have been reviewed. The purpose of this research is to learn more about the structure of the local press in the Adana province and reveal the issues of female journalists there. The data for this study has been collected through two different methods. Interviews done with 15 female journalists by using the in-depth interview technique as a qualitative research method have enabled women journalists to directly share their thoughts and experiences on the subject, thus allowing the issues to be identified correctly. The issues identified as part of the research have been evaluated within the context of gender equality and social role theory. A questionnaire was carried out with all of the press workers contacted to gather information about the general structure of the local press by using the Gender Roles Attitude Scale (Zeyneloglu and Terzioglu, 2011). 91 press workers from the local press in Adana completed the questionnaire. The data obtained was analyzed using the SPSS software and described in a tabular format. Based on the questionnaire, it has been concluded that female journalists have a higher level of equality-based gender attitude compared to male journalists.