The effect of lighting levels on lighting preferences for older adults using a non-immersive virtual environment of their residences
Sürükleyici olmayan sanal konut ortamındaki aydınlatma seviyelerinin yaşlı yetişkinlerin aydınlatma tercihlerine etkisi
- Tez No: 803955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı yaşlıların ev koridorlarında aydınlatma tercihlerini incelemektir. Sürükleyici olmayan bir sanal ortamda ev koridorlarındaki gece aydınlatma düzeylerinin ve düzenlemelerinin etkisi araştırılmıştır. Bunun için altı farklı senaryo oluşturulmuş ve bu senaryolarda tavan ve zemin aydınlatmasında 200 lux ve 60 lux aydınlatma düzeyleri kullanılmıştır. Kapı kasalarına ve aydınlatma anahtarlarına uygulanan sarı-yeşil neon bantların aydınlatma tercihlerine etkisi de incelenmiştir. Bu amaçla, 90 katılımcı (60 ila 85 yaş arası) ile çalışılmıştır. Öncelikle, katılımcılardan ortamları keşfetmeleri ve deneyimlemeleri istenmiş, ardından anketi anlamsal farklılık ölçeği ile yanıtlamaları beklenmiştir. Bu çalışmanın bulguları, 200 lux ile 60 lux aydınlatma arasında önemli bir fark olduğunu göstermiştir. Koridorda tavan aydınlatması varken katılımcılar en çok 200 lux aydınlatmayı tercih etmişlerdir. Koridorda zemin aydınlatması varken 60 lux aydınlatmayı 200 lux'ten daha çok tercih etmişlerdir. 60 lux aydınlatma için koridora ek olarak sarı-yeşil neon bantlar uygulandığında ise en çok neon bantların kullanıldığı aydınlatma koşulu tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the lighting preferences of older adults in home corridors. The effect of different lighting arrangements, and lighting levels in home corridors at night were investigated in a non-immersive virtual environment. Six different lighting scenarios were established for a virtual home corridor, and 200 lux and 60 lux lighting were used in the ceiling lighting and ground lighting in these scenarios. The effects of yellow-green neon tapes applied to door frames and lighting switches on lighting preferences were also examined. For this purpose, 90 participants (60 to 85 years old) were recruited for this study. Firstly, the participants were asked to explore and experience the environments, then they were expected to answer the questionnaire with a semantic differential scale. The findings of this study demonstrated that there was a significant difference between 200 lux- 60 lux lighting. When there was ceiling lighting in the corridor, the participants mostly preferred 200 lux lighting. When there was ground lighting in the corridor, they reported 60 lux lighting more positive than 200 lux. When yellow-green neon tapes were additionally applied to the corridor for 60 lux lighting, the lighting condition using neon tapes was most preferred.