Çizgi filmlerde din ve değerler eğitimi: Diyanet TV çizgi film örnekleri
Religion and values education in cartoons: Examples of Diyanet TV's cartoons
  1. Tez No: 803973
  2. Yazar: TUĞGEHAN NAMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KIZILABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırma din içerikli çizgi filmlerin din ve değerler eğitimde kullanılmasını inceleyen bir çalışmadır. Özellikle Diyanet TV yapımı olan çizgi filmlerin din ve değerler eğitiminde kullanılabilirliği ve örgün eğitimde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla Diyanet TV yapımı olan din içerikli üç çizgi film; Dedemin Öyküleri, Yusuf'un Dünyası, Şeker Hoca olarak seçilmiştir. Bu üç çizgi filmin belirli bölümleri çeşitli açılardan incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırmanın birinci bölümü kuramsal bir çalışmayı kapsamaktadır. Bu noktada kitlesel iletişim araçları, çizgi filmlerin ne olduğu ve özellikleri, çocuk- çizgi film ilişkisi, çizgi filmlerin tarihsel gelişim süreçleri, din ve değer kavramları, din eğitimi ve değerler eğitimi yaklaşımları hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümü ise söz konusu çizgi filmlerin belirli bölümlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Çizgi filmlerin genel özellikleri, karakter tahlilleri, bölüm içerikleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Değerlendirilen bu çizgi filmlerin örgün eğitimde kullanılabilirlikleri de ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a study examining the use of religious cartoons in religion and values education. Especially the usability of the cartoons produced by Diyanet TV in education of religion and values and their usability in formal education were investigated. The selected cartoons are; Dedemin Öyküleri, Yusuf'un Dünyası, Şeker Hoca. Certain episodes of these three cartoons have been examined from various perspectives. First part of the study consist of a theoritical study. At this point, brief information is given about mass media, cartoons and their features, the relationship between children and cartoons, the historical development processes of cartoons, the concepts of religion and value, religious education and values education approaches. In the second part the for this research the certain episodes were examined and evaluated. The general features of the cartoons, character analysis and the themes of cartoons are evaluated in this part. Furthermore usability of the cartoons in formal education were also examined.