Sıçanlarda çekum ligasyon ve perforasyonu ile oluşturulmuş sepsismodelinde hidroksiklorokin ve çinko tedavisinin etkisi
Pull league in similar and sepsis created with perforationhydrocsyclorocine and chincole in model effect of treatment
- Tez No: 803980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ AÇIKSARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sepsis, her yıl milyonlarca insanı etkilemekte ve insidansı giderek artmaktadır. Çinko ve hidroksiklorokinin sepsiste savunma sistemine etkileri daha önceki çalışmalarda gösterilmiş olup birlikte verilmesi durumunda birbirinin etkilerini potansiyelize edip etmeyeceği henüz gösterilmemiştir. Çalışmada amacımız sepsiste birbirinden bağımsız organ hasarını azaltıcı etkisi gösterilmiş olan hidroksiklorokin ve çinkonun beraber verildiğinde organ hasarı üzerine etkilerinin gösterilmesidir. Çalışmada n=6 olan 5 gruba eşit ayrılmış toplam n=30 adet sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar sepsis (Grup 1, kontrol), çinko+sepsis(Grup 2), hidroksiklorokin+sepsis(Grup 3), hidroksiklorokin+çinko+sepsis(Grup 4) ve serum fizyolojik tedavisi almış sham(Grup 5) olarak 5 gün boyunca her grubun belirtilmiş olan kendi ön tedavileri uygulanmış ve 6. günde çekum perforasyon ligasyon modeli ile sepsis oluşturulmuştur. 8. günde hayvanlar dekapite edilerek toplanan kanlarda IL-6, hemogram, CRP, Prokalsitonin düzeyleri çalışılmıştır. Hayvanların böbrek dokularında histolojik inceleme (tubular dilatasyon, tubular epiteliyal nekroz, cast oluşumu, glomerular vakuolasyon, bowman boşluğu dilatasonu, glomerular atrofi, mononükleer lenfosit infiltrasyonu ve hemoraji mevcudiyeti ve derecesine göre puan verilerek) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1. OBJECTIVE AND SCOPE: Sepsis affects millions of people every year, and its incidence continues to increase. The effects of zinc and hydroxychloroquine on the defense system in sepsis have been demonstrated in previous studies; however, it is yet to be shown whether their combination would potentiate each other's effects. The aim of our study is to demonstrate the effects of hydroxychloroquine and zinc, which have been shown to have independent organ damage-reducing effects in sepsis, on organ damage when administered together. 2. MATERIALS AND METHODS: A total of n=30 rats, divided into five equally sized groups with n=6 in each group, were used in the study. Animals were treated for 5 days as sepsis (Group 1, control), zinc+sepsis (Group 2), hydroxychloroquine+sepsis (Group 3), hydroxychloroquine+zinc+sepsis (Group 4), and sham receiving saline treatment (Group 5). On the 6th day, sepsis was induced with the cecal ligation and puncture model following the specified pre-treatments of each group. On the 8th day, the animals were decapitated, and IL-6, hemogram, CRP, and procalcitonin levels were analyzed in the collected blood samples. Histological examination of the animals' kidney tissues was performed (tubular dilatation, tubular epithelial necrosis, cast formation, glomerular vacuolation, Bowman's space dilatation, glomerular atrophy, mononuclear lymphocyte infiltration, and the presence and degree of hemorrhage were evaluated and scored). 3.