İş birliğine dayalı problem çözme becerisi programının geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of curriculum for problem solving skill based on cooperation
- Tez No: 804034
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Araştırmanın amacı dokuzuncu sınıf öğrencilerinin iş birliğine dayalı problem çözme becerilerine yönelik ihtiyacı belirlemek, bu ihtiyaca yönelik öğretim programını hazırlamak, uygulamak ve öğrencilere katkısını belirmektir. İş birliğine dayalı problem çözme becerisi karmaşık problemleri sözlü ve yazlı iletişim kurarak iş birliği içinde çözmeyi ifade eder. Bu becerinin gelişimi için öğrencilerin etkileşim içinde olmaları, anlaşmazlıkları yönetmeleri, birlikte çalışmaları ve görüş birliğine varmalarını sağlayacak eğitim ortamlarının oluşturulması gereklidir. AR-GE (Araştırma- Geliştirme) çalışması olarak kurgulanan araştırmada, öğrencilerin ihtiyacını belirlemek için farklı okullarda dokuzuncu sınıfa devam eden on öğrenci ile odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında belirlenen eğitim ihtiyacı doğrultusunda program tasarısı hazırlanmıştır. Program geliştirmede tümevarımsal bir yaklaşım yapısına sahip Taba modeli kullanılmıştır. Uzman değerlendirmesi yapılarak öğretim programının uygunluğu ve birbiri ile tutarlılığı incelenmiştir. Son aşamada ise öğretim programı ikinci çalışma grubuna uygulanmıştır. İkinci çalışma grubunun belirlenmesinde kolay durum örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Öğretim programının uygulanması ile iş birliğine dayalı problem çözme becerisin programının öğrencilere katkısı araştırılmıştır. İhtiyaç analizi sonucunda öğrencilerin iletişim ve etkileşim içinde olma, grup çalışmaları yapma, çalışmalar sırasında düzeni koruma, görev dağılımı yapma ve çalışmayı değerlendirmeye ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir. İhtiyaç analizi sonuçlarına göre hazırlanan öğretim programı uzman değerlendirmesine sunulmuştur. Uzman değerlendirmesi sonucunda öğretim programının boyutlarının uygun ve tutarlı olduğu anlaşılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen“İş Birliğine Dayalı Problem Çözme Öğretim Programı”dokuzuncu sınıfa devam eden 39 öğrenciye uygulanmıştır. Öğrenciler görev paylaşımına uygun şekilde çalıştıklarını, fikirlerini arkadaşları ile paylaştıklarını, problemi analiz edip çözüm ürettiklerini, ortak karara uygun çalıştıklarını, arkadaşlarının çalışmaya katkısını izlediklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin çalışmalar sırasında birbirlerine önerilerde bulundukları, anlaşmazlıklar yaşandığında tartışarak sorunu çözmeye çalıştıkları ve ortak karara uygun çalıştıkları gözlemlenmiş ve öğretim programı sonunda öğrencilerin iş birliğine dayalı problem çözme becerilerinin olumlu yönde geliştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze nine graders' needs of problem solving skill based on cooperation; to develop and implement curriculum for this need; and to determine its contribution to the students. Problem solving skill based on cooperation states cooperatively solving complicated problems by oral and written communication. For development of this skill, it is necessary to create educational environments for students to interact, manage conflicts, collaborate and come to an agreement. In this study designed as the R&D (Research & Development) study, focus group interviews were conducted with 10 nine graders from various schools to analyze their needs. Study group was determined by maximum variation sampling method. In the second part of the study, a curriculum was designed based on the defined educational needs. Having an inductive structure, Taba's model of curriculum development was adopted for the development of the curriculum. Congruity and consistency of the curriculum was analyzed by expert evaluation. In the last part, the curriculum was implemented to the second study group. Second study group was determined by convenience sampling method. By implementing, contribution of the curriculum for problem solving skill based on cooperation to the students was investigated. Needs analysis study showed that the students need to be in communication and interaction, to conduct group work, to preserve organization while studying, to share the tasks and to evaluate the study. The curriculum developed based on the results of the needs analysis was submitted to expert evaluation. It was understood that the components of the curriculum were congruent and consistent based on the results of the expert evaluation. Curriculum for problem solving skill based on cooperation that is developed in this study was implemented to 39 nine graders. Students stated that they worked properly to task sharing, shared their ideas with their friends, analyzed the problem and generated solution, studied in accordance with consensus and monitored the contribution of their friends to the study. It was observed that the students made suggestions to each other, struggled to solve problems by discussing when they had conflicts, studied in accordance with consensus; and students' problem solving skills based on cooperation were developed positively at the end of the curriculum.