From early modernization to authoritarian politics: Gender climate in Turkey and Russia
Erken modernleşmeden otoriter siyasete: Türkiye ve Rusya'da toplumsal cinsiyet iklimi
- Tez No: 804036
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez, toplumsal cinsiyet rejiminin Türkiye'de yeni muhafazakarlığa, Rusya'da ise yeni gelenekseciliğe doğru gerçekleşen dönüşümünü incelemektedir. Türkiye ve Rusya'da kadın hakları tarihinin uzun bir geçmişi vardır. Buna rağmen, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Vladimir Putin'in iktidara gelmesinden sonra, bu iki ülkenin toplumsal cinsiyet rejimi yeni muhafazakar ve yeni gelenekselci yaklaşımlar etrafında şekillenmeye başlamıştır. Bu dönüşüm açıklanırken, esas olarak hegemonya kurma süreci etrafında şekillenen, toplumsal cinsiyet iklimi üzerinde durulmuştur. Cumhuriyet ve Bolşevik devrimleri tarafından izlenen modernleşme çabaları kadınların eşitliği ilkesinin benimsenmesini sağlarken, Başbakan Erdoğan ve Başkan Putin'in iktidarları döneminde ortaya çıkan otoriter eğilimler biyolojik farklılığın ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Bunda neo-liberal koşulların ve siyasi İslam ile Ortodoks Kilisesinin yükselişinin de etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation attempts to examine how and why the gender politics has transformed towards neo-conservatism in Turkey and towards neo-traditionalism Russia in the recent decades. Despite a long history of women's rights in both Turkey and Russia, neo-conservative and neo-traditional approaches have been emerging in both countries, particularly after the access of Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan and President Vladimir Putin to power. In examining this transformation, the main focus is put on the gender climate, which mainly shapes around the process of hegemony constitution. It is concluded that while modernization attempts by the Republican and Bolshevik revolutions gave the way to the adoption of the principle of women's equality, authoritarian tendencies, which have been appearing under the rule of Prime Minister Erdoğan and President Putin in the recent decade, have given rise to re-focus on biological determinism under the conditions of neo-liberalism, the rise of political Islam and the rise of the Orthodox Church.