Kangal Çoban köpeklerinde androlojik muayeneler ve spermanın dondurulması
Andrological examinations and semen cryopreservation in Kangal sheepdogs
  1. Tez No: 99481
  2. Yazar: ERGUN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
74 ÖZET Kangal Çoban Köpeklerinde Androiojik Muayeneler ve Spermanın Dondurulması Bu araştırmada, Kangal çoban köpeklerinin farklı yaş gruplarına göre androiojik muayeneleri yapılarak morfolojik, fonksiyonel ve spermatolojik parametreler arasındaki korelasyonlar değerlendirilmiştir. Ayrıca iki farklı sulandırıcıda (Tris ve Laktoz) spermaları dondurularak dondurma öncesi ve çözüm sonrası kimi spermatolojik özellikler belirlenmiş ve bu sulandırıcıların spermatozoa canlılığı üzerine etkileri incelenmiştir. Androiojik muayeneler için 1-3, 4-6, 7 yaş ve üzeri olmak üzere farklı yaş gruplarından toplam 37 köpek; spermanın dondurulmasında ise, 5 köpekten alınan 25 ejakulat kullanılmıştır. Genital organların morfolojik muayenesinde, 1-3 yaş grubunda testis çapı 2,38 cm, testis uzunluğu 4,36 cm, skrotal çevre uzunluğu 17,90 cm, skrotal deri kalınlığı 1,96 mm ve canlı ağırlık 40,33 kg olarak, 4-6 yaş grubunda aynı değerler sırasıyla 2,50, 4,64, 19,50, 1,99, 44,50, 7 yaş ve üzeri grupta ise aynı değerler sırasıyla 2,71, 4,70, 19,66, 2,06, 44,22 olarak saptanmış, yaş grupları arasındaki farklar tesbit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY Andrological Examinations and Semen Cryopreservation in Kangal Sheepdogs In this study, according to different age groups of Kangal sheepdogs, andrological examinations were made and the correlations between morphological, functional and spermatological parameters were estimated Besides, semens were cryopreserved in two different diluents (Tris & Lactose). The primary spermatological properties before cryopreservation and after thawing, and the effects of the diluents on spermatozoa viability were examined. For andrological examinations 37 dogs that were separated different years of age groups as 1-3, 4-6, 7 and over; for seven cryopreservation 25 ejaculates from 5 dogs were treated. In the morphological examinations of the genital organs, testis width 2.38 cm, testis length 4.36 cm, scrotal circumference 17.90 cm, scrataLskin thickness 1.96 mm and the body weight 40.33 kg were measured in the 1-3 years of age group; same values in the 4-6 years of age group were 2.50, 4.64, 19.50, 1.99, 44.50 resp. and in the >7 years of age group were 2.71, 4.70, 19.66, 2.06, 44.22 were measured resp. The differences between age groups was determined. In the statistics, the differences between group averages were not significant, (p>0.05) but the differences between the body weights of groups were found significant (p7 years of age group, the volumes were 1.75, 2.00, 9.43; the periods were 19.50 sec,. 52.86 sec, 10.57 min. resp. In the all of the age groups, total ejaculation periods (min) were 17.04, 15.13 12.07 and total volume of ejaculates (ml) were 14.75, 16.81, 11.86 resp. Besides, Libido Sexualis of dogs were valued between 0-5. According to this, the libido, ejaculate period and 3rd fraction period of the dogs in 1-3 years of age group were highest than the other age groups. Differences between group averages of this values were found significant (p7 years of age group, same values were 2.50, 71.43, 276.79, 7.71, 11.57, 6.14 resp.