Üniversite öğrencileri örneğinde helal gıda olgusuna sosyolojik bir yaklaşım
A sociological approach to the phenomenon of halal food in the example of university students
- Tez No: 804050
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Müslümanlar tükettikleri yiyeceklerin helal olmasını önemsemektedir. Modern hayatla ve kapitalist sistemle beraber yaşam biçimlerinin ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi; küreselleşme süreciyle dünyanın her yerinde üretilen yiyeceklerin ve gıda maddelerinin Müslüman bireylerin sofralarında bulunmaya başlaması gıdada helallik yönünden şüpheli durumları ortaya çıkarmıştır. Çalışmamız ilahiyat, beslenme ve diyetetik, gıda mühendisliği, turizm ve işletme alanlarının son sınıf öğrencilerinin helal gıdaya yönelik farkındalık, algılama, tutum ve beklentilerini değerlendirmekte, cinsiyet, dindarlık, gelir durumu gibi ölçütlerle helal gıdaya yönelim arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Çalışmamızda dindarlığın bölümler arasında ve cinsiyete göre farklılık gösterdiği, dindarlığın helal gıdaya yönelik farkındalık, algılama, tutum ve beklenti ölçeğinden alınan puanları etkilediği, öğrencilerin okuduğu alanlara göre gıda alışverişinde dikkat ettiği unsurların ve helal gıdaya yönelimlerinin değiştiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muslim people pay attention to whether the food they consume is appropriate according to Islam or not. Nowadays, change in the eating habits due to availability of the international food trade, which is a result of capitalism and globalisation, religiously inappropriate food has been started to find its place in the tables of the Muslims. This is causing speculative situations for Islamic culture. This study aims to show the effects of gender, piety, and the income level on awareness, expectations, and attitude on consuming religiously appropriate food by the collaborative work of the students of the divinity, nutrition and dietetics, food engineering, tourism, and business administration departments. It is observed that the level of piety varies according to gender and department. In addition, piety raises the awareness towards consumption of religiously legitimate food. It is also observed that student's attention to the food they purchase varies depending on which department they are in.