İngiliz Rajı ve Hintli askerlerin Birinci Dünya Savaşı deneyimlerinin 'Öz yönetim' düşüncesine etkileri
The British Raj and the effects of Indian soldiers' experiences in the First World War on the idea of 'Self-government'
  1. Tez No: 804102
  2. Yazar: KADİR OĞUZHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Birinci Dünya Savaşı sırasında milyonlarca beyaz-olmayan asker dünyanın dört bir tarafında farklı cephelerde görev yapmış olmasına rağmen çoğu zaman bu askerlerin savaş deneyimleri göz ardı edilmiştir. Bu askerler arasında en yüksek sayıyı oluşturanlar ise Britanya İmparatorluğu'nun en önemli parçalarından biri olarak gösterebileceğimiz İngiliz Rajı altındaki Hindistan'dan toplanan Hintli askerlerdir. Bu çalışmada Hintli askerlerin savaş deneyimlerinin uygun bir şekilde değerlendirilebilmesi için öncelikle alt kıtada İngiliz Rajı'nın kuruluş süreci incelenmiştir. Daha sonra İngiliz Rajı döneminde İngilizlerin Hint Ordusu'nu şekillendiren etkenler değerlendirilmiştir.“Savaşçı Irklar Teorisi”nin Hint Ordusu üzerindeki etkileri göz önünde bulundurularak Savaşçı Irklar Teorisi de kapsamlı bir biçimde bu değerlendirmeye dahil edilmiştir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ise, Birinci Dünya Savaşı sırasında Hintlilerin mektupları analiz edilmiş ve savaş deneyimlerinin Hintliler üzerindeki etkileri ve bu deneyimlerinin öz yönetim taleplerine olan katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though millions of non-white soldiers served on different fronts all around the world during the First World War, their war experiences were often neglected. Among these soldiers the Indian soldiers who were recruited from India under British Raj, which can be considered as one of the most important parts of the British Empire make the highest number. In this study, in order to appropriately evaluate the experiences of the Indian soldiers, first the establishment process of the British Raj in the subcontinent were examined. After that the factors that shaped the British Indian Army during the British Raj were evaluated. Considering the effects of the“Martial Races Theory”on the Indian Army, Martial Races Theory was also thoroughly included in this evalution. After the necessary examinations were conducted, the letters of the Indians during the First World War were analyzed and the effects of the war experiences on the Indians and the contribution of these experiences to the self-government demands were evaluated.