The study of the teacher characters and their effects on their students' school engagement in the children's novels titled No Talking, Sahara Special and Because of Mr. Terupt
No Talking, Sahara Special ve Because of Mr. Terupt isimli çocuk romanlarındaki öğretmen karakterlerinin romandaki öğrencilerin okul bağlılığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 823373
  2. Yazar: AYŞENUR ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çocuklar pek çok yeni olguyu ve değeri romanlar aracılığıyla keşfederler çünkü edebiyat pek çok konuda insanların düşüncelerini ve bakış açış açılarını değiştirebilmesinin yanı sıra yeni bilgiler öğretme potansiyeline de sahiptir. Çocuk edebiyatındaki farklı türler göz önüne alındığında, kurgu türünün çok esnek olduğu görülebilmektedir çünkü kurgu sayesinde yazarlar sayısız çeşitlilikte karakterler ve durumlar yaratma gücüne sahiptir. Bu kitapları çocukların sürükleyici bulabilmeleri için, kitaplardaki olguların, karakterlerin ve konuların çocukların hayatıyla ilişkili olması gerektiği düşünülmektedir. Bu sebeple, çocuk edebiyatında konseptlerin ve karakterlerin okuyucuya nasıl sunulduğu da büyük önem taşır. Okulun çocukların hayatında önemli bir yeri olduğu düşünüldüğünde, öğrenci-öğretmen ilişkisini konu alan kitaplar, çocukları akademik yaşama heveslendirmede ve okul-öğretmen ilişkisi ile ilgili olumlu duyguları güçlendirmede çok faydalı olabilir. Çocuk kitaplarında okul ve öğretmen imgelerinin olumlu resmedilmesi, çocukların okula karşı daha olumlu duygular beslemesine yardımcı olabilir. Bu sebeple, bu çalışma, 8-12 yaş grubuna uygun 3 popüler çocuk romanındaki dokuz öğretmene ait öğretmen imgelerini, etkili öğretmeni tanımlayan çalışmalar ışığında analiz ederek, bu öğretmenlerin romanlardaki öğrenclerin okul bağlılığı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kitaplardaki öğretmen imgeleri, nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Seçilen kitaplar: Esmé Raji Codel'den Sahara Special, Andrew Clements'den No Talking ve Rob Buyea'den Because of Mr. Terupt'dır. Çalışmanın sonunda, kitaplardaki dokuz öğretmenden beşinin etkili öğretmenlere ait önemli özellikleri sergiledikleri ve kitaplardaki öğrencilerin okul bağlılığına farklı açılardan olumlu katkılar yaptıkları görülmüştür. Bu yüzden, kitaplardaki öğrencilerin hepsi sorunlarını çözüme ulaştırıp, öğretmenleri ve arkadaşları ile kuvvetli bağlar kurararak duygusal, davranışsal ve bilişsel okul bağlılıklarını artırmışlardır. Bu kitapların çocuklarda okul yaşamı ve öğretmenlere karşı olumlu duygular yaratmak için kullanılabilecek faydalı bir araç olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children discover many new concepts and values through children's books, it is because literature has a potential of teaching new knowledge as well as changing people's thoughts and perspectives on various subjects. When considering various genres in children's literature, it can be assumed that realistic fictions can be very powerful on children since through fiction, writers have the power to create an innumerable variety of characters and situations which might be related to children's lives so that children can find these books captivating and effective. For this reason, how concepts and characters are presented to the target audience in children's books becomes an important concern. Considering that school has an important place in children's lives, fiction books which focus on the student-teacher relationship can be very useful in encouraging children to academic life. Positive portrayal of school and teacher images in children's books can help children have more positive feelings towards school. For this reason, this study aims to analyze the images of nine teachers in three popular children's fiction books written for 8-12 years old, in the light of effective teacher qualities and students' school engagement. The effects of the teacher characters on students' school engagement in the books have been analyzed through content analysis, which is a qualitative research method. Selected books are Esmé Raji Codell's Sahara Special, Andrew Clements's No Talking, and Rob Buyea's Because of Mr. Terupt. As a result of the study, it has been seen that the five teachers out of nine in the selected books have exhibited the important characteristics of effective teachers. Therefore, all of the students in the books have increased their emotional, behavioral and cognitive school engagement by solving their problems and establishing strong bonds with their teachers and friends. It has been concluded that these books can be a useful tool to create positive feelings towards school life and teachers in children.