Post-traumatic growth and related factors among adult syrian refugees living in Turkey
Türkiye'deki yetişkin suriyeli mültecilerde travma sonrası büyüme ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 804173
  2. Yazar: SENA AKBAY SAFİ
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruhsal Travma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruhsal Travma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriye krizinin 10. yılına ulaştığı bu dönemde, yetişkin Suriyeli mültecilerde travma sonrası büyümeyi anlamak ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırmada, çift yönlü test ile, %95 güven aralığı, 80% güç ve %0.05 hata payı esas alınarak 275 kişiye erişilmesi planlanmıştır. Yanıt verme hızı 78.9%'dur. Bu çalışmanın etik onayı İstanbul Bilgi Üniversitesi Araştırma Etik Kurulu tarafından verilmiştir. Online özbildirim ile, Travma Sonrası Büyüme Enventeri (PTGI), Harvard Travma Enventeri (HTQ), Kısa COPE, Genel Öz-Yeterlik Ölçeği (GSES), Post-travmatik stres bozukluğu kontrol listesi (PCL-5) ve sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilmek ve karıştırıcı faktörleri kontrol edebilmek için, ikili analizlerde P 0.05). Sonuç olarak, bulgular Suriyeli mültecilerdeki büyüme alanlarına ilişkin değerli bilgiler sunmuş ve elde edilen sonuçlara göre mültecilerin ruh sağlığını iyileştirmek için hem klinik hem de topluma dayalı çalışmalarda yol gösterici olabilecek değişkenleri tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
As Syrian crisis has reached its 10th year, this paper explores the post traumatic growth and the related factors among Syrian refugees living in Turkey, with the aim of having a better understanding of the predictors of PTG and the risk factors that may play a role in the inhibition of the growth. In this cross-sectional study, we calculated that the needed sample size was 275 people, taking the sampling error to be 5.0%, with a two-sided test, 95% confidence level, power of 80%. The response rate was 78.9 %. Approval for this study was provided by the İstanbul Bilgi University Research Ethics Board. Post Traumatic Growth Inventory (PTGI), Harvard Trauma Questionnaire (HTQ), Brief COPE, General Self-Efficacy Scale (GSES), PTSD Checklist for DSM-5 (PCL-5), and sociodemographic information form were used for data collection by a self-reported online survey. Bivariate associations were estimated using chi-square tests, t-test, correlation or analyses of variance depending on variable types. Risk factors and predicting factors associated with any of the outcomes of interest and covariates associated with both risk factors and outcomes at P < 0.05 were retained in multiple regression models to examine the relationships between the independent and the control of the confounding factors. The fit of model was tested using the Durbin-Watson goodness-of-fit test. Of the 217 displaced Syrian refugees completed the questionnaires, the mean age was 32.6 ± 9.4 years ranged from 18 to 88. Growth was found to be highest in the personal strengths and new possibilities domain of growth and the results indicated that protective factors that predicted the growth significantly were the consistency between the person's work with their education, economic status of the participant, education level, number of children, self-efficacy, level of the Turkish, active coping style, religious coping and self-distraction (P0.05). In conclusion, the findings have provided a valuable insight for the domains of the growth among Syrian refugees and discussed both clinical and research based future recommendations that could be done to improve the mental health of the refugees based on the obtained results.